Prvorepubliková Jiřinka, protektorátní Helmut, socialistický Libor. Jména, která vyšla z módy

Jedním ze jmen, které bývalo v minulosti populární, bylo Adolf, jenž má dnes svátek. Dnes už na něj prakticky nenarazíte. Renesanci naopak zažívají Matylda, Metoděj a několik dalších jmen, která se naposledy v takové míře dávala za císaře pána. Jaká jména byla módní v různých obdobích 20. století až po současnost, představuje iROZHLAS.cz v přehledných grafech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miluška, Božena, Gertruda či Hildegarda. To jsou některá jména populární v českých zemích na počátku 20. století, která od té doby prakticky vymizela.

Mezi mužskými jmény zažilo nejprudší pád jméno Adolf – poprvé po založení nové republiky, podruhé a definitivně po německé okupaci v roce 1939. Podobně si vedly i ženské varianty tohoto jména – Adolfa, Adolfka či Adolfína.

Než Adolf odešel do zapomnění, zažil ještě menší vlnu popularity v 50. letech. Od devadesátých let patří mezi jména, která jsou téměř tabu.

Data o jménech udělených každému dítěti v letech 1900 až 2023 nám poskytlo ministerstvo vnitra. Měla by vypovídat o všech československých a později českých občanech, nejspíš tedy také o prvorepublikových Němcích a dalších menšinách. Skutečnost je ale složitější.

„Problém bude v korektnosti dat před 80 lety, kdy byl původní registr osob zakládán,“ vysvětluje Josef Tvrzský z odboru centrálních informačních systémů ministerstva vnitra, který data o jménech poskytl. Značné množství zemřelých osob z tohoto období buď v evidenci vůbec není, nebo u nich chybí část údajů včetně roku narození. Všech osob v evidenci je cca 17,5 milionu, z toho 14,2 milionu má úplné údaje.“

Poskytnutá data ukazují rodová jména a rok narození 16,5 milionů lidí. Samotných jmen či jejich kombinací – například Marie Anna – je 210 tisíc. Od Aadama po Žyldyzgul Sabyrovnu. 

Jména do páru i zdrobněliny

Některá jména, například Anna či Jan, jsou populární dlouhodobě, ta zatím necháme bokem.

Místo nich ukážeme jména typická pouze pro konkrétní období. Číslo v následujících grafech ukazuje, kolik ze všech nositelů jména se narodilo právě tehdy. Číslo 63 procent u Vincence v prvním grafu tedy říká, že dvě třetiny českých Vincenců se narodily v habsburské monarchii. V grafech i textu prezentujeme pouze jména, která v letech 1900 až 2023 dostala aspoň tisícovka lidí, okrajová jména necháváme ladem.

Jména z let 1900 až 1918 jsou dnes z velké části zapomenutá. Za zmínku stojí, že většina tehdy populárních jmen měla variantu do páru a začínala na A: Alois a Aloisie, Augustin a Augusta či Augustina, Albín a Albína. Doplňují je Leopold s Leopoldinou.

Oblíbená prvorepubliková a protektorátní jména ilustrují národnostní pestrost těchto období. Řada jmen zastupuje slovenskou část společného státu, další německou menšinu. Z těch českých stojí za pozornost zdrobnělé varianty ženských jmen jako Danuška, Miluška či Jaruška, dnes opuštěné. Častá byla také varianta Zděnek/Zděnka.

Hlavní hmotu české demografie tvoří ve statistikách lidé narození za socialismu, 44 procent dětí v datech je z této doby. Z habsburských dob pochází 11 procent dat, z první republiky 16 procent, z protektorátu 6 procent a porevolučních dětí je 23 procent. Převaha dětí z let 1946 až 1989 v našich datech je hlavním důvodem, proč jsou čísla v předchozím grafu tak vysoká: hodně dětí z této doby naklání rovinu ve prospěch Liborů, Luďků, Yvet a Renát.

Jiné vysvětlení má téměř stoprocentní skóre jmen v posledním grafu: po revoluci se totiž vynořila řada jmen, která ve stoleté historii vidíme poprvé. U chlapců varianty Matyas a Matyáš či Tobiáš, u dívek Lilien a Vanes(s)a.

Chtěl bych se jmenovat Jan

Seznam ukazuje také na kdysi populární jména, která načas zmizela, ale dnes vstala z popela. V grafu pro přehlednost ukazujeme jen jednu linku pro každé pohlaví, ostatní se dají zobrazit kliknutím do legendy grafu.

Prudší změny oblíbenosti mezi érami pozorujeme u ženských jmen. Těch je totiž zřejmě víc variant. Přesná čísla neznáme, ministerstvo u jmen neuvádí, zda jde o ženské či mužské jméno. Napovědět ale může zastoupení deseti nejpopulárnějších jmen všech dob pro každé pohlaví.

Grafy ukazují podíl jmen v celé populaci, tedy mezi muži i ženami. Zastoupení jména v rámci jednoho pohlaví je tedy přibližně dvojnásobné, než ukazuje graf.  

U obou pohlaví vidíme, že variabilita roste. Zatímco v roce 1900 stačila dvacítka vybraných jmen k pojmenování poloviny populace, dnes je to méně než desetina. Vedle znovuobjevených jmen zvyšují různorodost také zdvojená rodová jména, populární v posledních letech: Annu Marii během celého 20. století v datech prakticky nenajdeme, v 21. století jméno dostane i stovka dívek ročně.

Za císaře pána byla u mužů nejpopulárnější jména stejná jako ta panovníkova, František a Josef. Každá čtvrtá dívka byla Marie, každá osmá Anna. S rozpadem habsburské monarchie a odlukou katolické církve od nového státu ovšem biblická jména začala vyklízet pozice. Další ránu pak dostala s nástupem komunistické ideologie, jak ukazuje graf.

V roce 2023 byla nejpopulárnější ženská jména Eliška, Viktorie a Anna, mužská Jakub, Matyáš a Jan. Jan se v top trojce drží stabilně – je to jediné české jméno, které spolehlivě odolává času a překonává nástrahy režimů. Od roku 1900 nikdy nespadlo pod jedno a půl procenta. Podobně vytrvalá je Anna, pouze za socialismu nakrátko zažila ústup ze slávy.    

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme