Renesanci zažívají Matylda či Metoděj, která se naposledy v takové míře dávala za císaře pána. Jaká jména byla módní v různých obdobích 20. století, představuje iROZHLAS.cz v přehledných grafech.
Jakub se v čele žebříčku drží od roku 2011, Eliška od roku 2012. Na dalších místech se v případě chlapců umístil Matyáš a Jan, u dívek Viktorie a Anna.
Jména uvedená v seznamu splňují požadavky zákona o matrikách, jménu a příjmení. Všechna reálně existují, jsou ve správné pravopisné podobě, nejsou zkomolená, zdrobnělá, ani domácká.
Dříve dostávali jména jen dospělí a navíc jen ti z vyšších vrstev. O jménech pro děti a ženy ještě nemohla být ani řeč. Byli to spíš šlechtici, vládci a vojevůdci.
Podle nejčerstvějších dat mají Češi 284 603 příjmení. Desítky tisíc z nich jsou unikátních. Jak je starý průměrný držitel vašeho příjmení? A jak si stojíte v porovnání s Nováky nebo Svobodovými?
Stig, Siciana, Zazie, Teyla nebo Mauí. To jsou netradiční jména, která vybrali pro děti rodiče v Česku. Protože je ale nenašli v seznamu už registrovaných jmen, matriční úřady po nich chtěly posudek.
Podle nejčerstvějších dat mají Češi 69 537 různých křestních jmen. Která jména jsou neotřelou novinkou a která patří do historie? A jak daleko máte k průměrnému nositeli svého jména vy?
Nejoblíbenějšími jmény pro děti v Česku jsou Jan a Eliška. Hned za Eliškou se pak umístila jména Tereza a Anna. Mezi chlapeckými jmény je na druhém místě Jakub a na třetím Matyáš.
Alpskou kombinací začne před polednem 76. ročník slavného Hahnenkammu. Tedy závodů, při kterých se bojuje nejen o body do Světového poháru, tučné prémie a prestiž. Vítězové z Kitzbühelu se navždy zapíšou do lyžařských dějin, což v tomto případě platí doslova. Ti, kteří závodí i letos, se cestou na start mohou svézt v kabince lanovky se svým jménem.
Jak se bude jmenovat? To je otázka, nad kterou přemýšlejí budoucí rodiče někdy i hodně dlouho. Při výběru jména hraje roli tradice, ale letos v lednu zaznamenali statistici i jména velmi neobvyklá. Třeba dívčí jméno Puma Lia nebo chlapecké Tony Dionýz. Někdy ale může mít neobvyklé jméno i ryze praktický důvod.
Přechylování ženských příjmení je tradiční. A ohýbání slov je podstatou češtiny - namítají někteří jazykovědci. Jenže co když se žena rozhodne, že své jméno zkrátka přechylovat nebude? Dnes o tom odborníci znovu povedou živou diskusi, a to při akci Noc vědců a vědkyň.
Většina rodičů při výběru jmen končí v případě chlapců u Jakuba, Jana či Tomáše a v případě dívek u Terezy, Elišky nebo Adély, ty jsou už několik let na čele statistik nejčastějších jmen novorozeňat. Najdou se však i případy, kdy o jménu dítěte nerozhodují rodiče, ale soud.
Těrlicko na Karvinsku skoncovalo s anonymními ulicemi. Donedávna se tam obyvatelé i návštěvníci museli orientovat hlavně podle čísel domů, což mnohým způsobovalo nečekané problémy. Teď by ale mělo bloudění zásilkových služeb a záchranářů skončit.
Terezky a Honzíkové přišli o první místo. V Česku je teď největší zájem o Elišky a Jakuby. Svědčí o tom dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu z minulého roku o nejoblíbenějších jménech, která dáváme novorozencům. Přičemž Elišky zvítězily nad Terezkami opravdu jen těsně, o pouhé tři novorozenkyně. U chlapců byla převaha Jakubů nad Jany výraznější.
Nejoblíbenějšími dívčími jmény loni narozených dětí jsou Tereza, Eliška a Adéla, u chlapců vedou Jan, Jakub a Tomáš. Stále častěji se však objevují i netradiční jména, hitem jsou počeštěná cizí jména jako Šanel či Mišela.
Mezi nejoblíbenější jména, která rodiče dávají dětem, patří dlouhodobě Tereza a Jan. Český statistický úřad oznámí, jestli se náš vkus v loňském roce změnil – zveřejní seznam nejoblíbenějších jmen sestavený poprvé z matričních údajů za celý loňský rok. Dříve průměroval pouze měsíc leden.