Nejoblíbenějšími jmény jsou Tereza a Jan, hitem je Šanel a Mišela

Nejoblíbenějšími dívčími jmény loni narozených dětí jsou Tereza, Eliška a Adéla, u chlapců vedou Jan, Jakub a Tomáš. Stále častěji se však objevují i netradiční jména, hitem jsou počeštěná cizí jména jako Šanel či Mišela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Většina Čechů je však ve vymýšlení jmen konzervativní. V generaci letos narozených dívek je na žebříčku nejoblíbenějších jmen neobvyklá pouze Natálie, která v generaci maminek zcela chybí.

Tereza a Jan tedy stále vedou. Od roku 1999, kdy Český statistický úřad začal jména sledovat, se Tereza drží na první příčce. U chlapců se od té doby na stejné pozici střídá Jan a Jakub. Jen loni se narodilo 2695 malých Terezek a 3200 Honzíků.

U chlapců se do módy dostává jméno Matyáš, které se v oblibě přibližuje i tak populárním jménům jakými jsou Matěj, Vojtěch a Lukáš. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který poprvé sestavil žebříček jmen z dat za celý loňský rok. V roce 2010 se Matyáš dostal na deváté místo, letos dokonce na šesté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejoblíbenějšími jmény zůstávají Tereza a Jan

Poměrně obvyklé je v Česku i dědění jmen po svých rodičích. „Dědění jmen je časté zejména z otce na syna. Malí Zdeňkové dostali až v 73 procentech případů jméno po otci,“ říká Eva Kortanová z Českého statistického úřadu.

Hned po Zdeňkovi následují Milanové, kteří se jmenují po otci v 72 procentech, následují Ladislav, Jaroslav a Miroslav s 64 procenty.

U dívek je nejčastěji děděným jménem Jana, děje se tak u necelé třetiny dětí, následuje Lenka a Petra.

Exotická jména

Zatímco móda pojmenovávání dětí podle oblíbených postav z filmů či seriálů už polevila, stále častěji dávají rodiče svým dětem počeštěná cizojazyčná jména. Nově se tak ve statistikách objevují jména jako Šanel či Mišela.

Oblíbená jsou nově i zvláštní jména. U děvčat je to například Graciela nebo Filoména, u chlapců Křišťan nebo Andělín. Nejzvláštnějším jménem je Monty Pepa, který je v Česku naprostým originálem.

Rodiče však své dítě nemohou pojmenovat zcela jak chtějí. „Pokud rodiče přijdou s netradičním jménem, nesmí to být jméno zkomolené, dítě se také nesmí jmenovat stejně jako jeho sourozenec, nesmí to být jméno hanlivé,“ uvádí základní pravidla Miroslav Šimek, vedoucí oddělení demografie Českého statistického úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rádiu Česko o jménech hovořila Eva Kortanová z Českého statistického úřadu

Kdyby však rodiče na zvláštním či nepovoleném jméně trvali, musel by ve sporu rozhodnout soud. Opíral by se při tom o názor jediné české soudní znalkyně v oboru jmen Miloslavy Knappové.

Zajímavostí je i návrat dvou křestních jmen.

"Jde o kombinace tradičních, jako je Václav Jaromír nebo i modernější Tadeáš Rudolf či Dominik Patrik. V souboru jsou i cizokrajná jména vietnamského původu, která jsou velmi často zdvojená i ztrojená, ale také jména anglického a amerického původu jako Alfred Ashley nebo Andrew Jason," doplňuje Eva Kortanová.

Eva Rajlichová, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme