Trumpova opatření pro boj s migrací už narážejí na odpor
Snahy prezidenta Donalda Trumpa omezit ilegální migraci podporuje většina Američanů. Způsob, jakým se rozhodl s migrací bojovat, začíná ale už jen několik dní po jeho nástupu do funkce vyvolávat odpor v části veřejnosti i pochybnosti o ústavnosti některých opatření.
Mezi desítkami dekretů, které Trump podepsal hned po složení slibu, je i několik, které mají zastavit nelegální migraci a spustit rozsáhlé deportace nelegálních migrantů. Na jižní hranici Spojených států vyhlásil stav nouze, což jeho administrativě umožňuje nasadit v případě potřeby armádu, anebo hranici dokonce dočasně úplně zavřít.
Pokud vezmeme v úvahu, že nelegální migrace do USA výrazně poklesla už minulý rok, poté, co prezident Joe Biden vydal vlastní dekrety, zdají se být Trumpova drastická opatření poněkud nadbytečná.
Opatření na hranici s Mexikem ale zřejmě nevyvolají větší odpor americké veřejnosti, protože většina Američanů vidí nelegální migraci nadále jako problém.
Razie na migranty začala
Na mnohem tenčí led se Trump vydal v boji s těmi nelegálními migranty, kteří už v USA jsou. Už první kroky federálních orgánů prolomily nepsaný konsensus, že školy, kostely a nemocnice jsou před raziemi agentů imigrační služby chráněny.
Podle některých zpráv razie v některých těchto institucích ale už začaly, proti čemuž se okamžitě postavily lidskoprávní organizace. Je také otázkou, co se stane, pokud budou místní orgány ve městech a státech, kde vládnou demokraté, bránit federálním agentům, aby do takových institucí vstupovali. Může dojít až na ozbrojené střety.
Trump bude chtít zajistit blahobyt příslušníkům elit. Nerovnosti se budou prohlubovat, myslí si odpůrkyně
Číst článek
Možná nejvíce kontroverzní je ale Trumpův výnos, na jehož základě by nemělo být udělováno americké občanství dětem nelegálních migrantů, které se narodily v USA. Dekret zpochybňuje 14. dodatek americké ústavy, který zaručuje právo na získání občanství všem, kdo se narodí na půdě USA.
Výnos vyvolal okamžitou, koordinovanou reakci nejvyšších státních zástupců z takzvaných modrých států – tedy států, kde vládnou demokraté. Ti podali na Trumpovu administrativu žalobu. Je dost pravděpodobné, že spor doputuje až k nejvyššímu soudu.
Právní experti ovšem upozorňují, že ani nejvyšší soud, v němž mají převahu soudci nominovaní Trumpem, nemůže zrušit ústavní dodatek. A prosadit změnu ústavy je při současném poměru sil skoro nemožné.
Až 13 milionů ilegálů
Otázky se vznášejí také nad proveditelností některých záměrů nové administrativy. Ve Spojených státech se nachází podle různých odhadů až 13 milionů nelegálních migrantů. Pokud by se federálním orgánům podařilo pozatýkat i jen desetinu z nich, bude muset Trumpova administrativa řešit složité logistické problémy.
Evropa potřebuje profackovat. Trumpův tlak na energetiku ji může probrat, míní zmocněnec Bartuška
Číst článek
Spojené státy nemají readmisní dohody s některými zeměmi, odkud migranti přišli – jejich případná deportace se může protahovat. Je tak pravděpodobné, že statisíce nelegálních migrantů skončí v detenčních centrech, která budou odpůrci Trumpových kroků vykreslovat jako obdobu koncentračních táborů.
Nejasnosti panují také okolo postavení dětí, které buď mají americké občanství, protože se v USA narodily nelegálním migrantům, nebo dětí, které do USA vyslali jejich rodiče v naději, že budou mít lepší život.
Tyto děti, kterým se říká „dreamers“, často mluví jen anglicky, neznají žádnou jinou zemi než USA. Jakýkoliv pokus deportovat děti s americkým občanstvím nebo „dreamers“ by nepochybně spustil velké protesty.
Řada expertů upozorňuje, že mnohem schůdnější by pro Trumpovu administrativu bylo omezit na minimum příliv nových migrantů, a s výjimkou těch, kteří se dopustili trestné činnosti, legalizovat pobyt těch v USA už jsou. Takové řešení by mimochodem také odvrátilo možné problémy na pracovním trhu, které hrozí v případě velkých deportací.
Touto cestou ale zatím Trumpova administrativa nechce jít, a lze tudíž čekat, že v souvislosti s migrační politikou nové administrativy poroste v americké společnosti napětí.
Autor působí na New York University Prague
Pravice Elona Muska
Jan Fingerland
Trápení Jany Maláčové
Apolena Rychlíková
Detail, který rozhodne o osudu nového amerického prezidenta
Petr Holub
Ukrajinská kvadratura kruhu
Ondřej Soukup