Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
Tlak na polsko-běloruskou hranici v posledních týdnech vzrostl, řekl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle tiskové agentury PAP.
Běženci jim celkem zaplatili nejméně dva miliony eur (49,5 milionu korun). Policie pak u jednoho z obžalovaných zajistila hotovost 900 tisíc korun, nemovitosti nebo osobní auta.
Krajský soud v Hradci Králové už přešel k závěrečným návrhům v kauze převaděčů nelegálních migrantů. Největší odhalená skupina v Česku převezla do evropských zemí na dva tisíce běženců.
Počet ilegálních migrantů přicházejících do Evropy v první polovině roku znatelně poklesl, podle údajů agentury Frontex jich je meziročně o třetinu méně.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová se původně stavěla skepticky ke znovuzavádění stacionárních kontrol. Nyní si ale pochvaluje, že opatření zavedená v polovině loňského října zabírají.
„Údajně je nechávají nahé a berou jim všechny věci,“ cituje server Balkan Insight. A žadatelé o azyl jsou „nuceni plavat zpět do Turecka, i když na to nemají schopnosti ani sílu,“ dodává web.
Studie podle deníku dlouhodobě naznačují, že imigrace pomáhá americké ekonomice růst. „Nemůžete takhle růst pouze s domácí pracovní silou,“ řekla viceprezidentka Federální rezervní banky v Dallasu.
Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října původně na deset dní. Kontroly následně zavedly další země v regionu a stejně jako Česko je opakovaně prodlužovaly.
Republikánští poslanci viní Alejandra Mayorkase, že nerespektuje zákony o migraci a nechrání jižní hranice Spojených států před přívalem přistěhovalců.
Počty příchozích výrazně poklesly ještě na podzim. V říjnu slovenské úřady zadržely skoro 7 tisíc lidí, v listopadu už jen 34. Češko a Polsko zatím kontroly na hranicích se Slovenskem prodloužily.
Původně Německo zavedlo kontroly na deset dní, na konci října je ale spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová prodloužila o dvacet dní a řekla, že není vyloučeno jejich další pokračování.
Česko, Polsko, Rakousko, Německo i Slovensko zavedly na svých hranicích dočasné kontroly. Oficiálním důvodem je opětovný nárůst počtu lidí, kteří se snaží do Evropy dostat nelegální cestou.
Na hraničním přechodu Šance u Jablunkova zadrželi policisté dodávku s migranty. Bylo v ní šestnáct mužů a tři děti. Řidič ale utekl a policisté po něm pátrají.
Řidič při pohledu na policejní hlídku zazmatkoval, zastavil v odstavném pruhu a utekl mimo dálnici. V nákladovém prostoru policisté odhalili 58 migrantů ze Sýrie, z toho 51 mužů, dvě ženy a pět dětí.
„Osoby měly zorganizovat neoprávněné překročení státní hranice České republiky nejméně tisícovce ilegálních migrantů, od kterých měly inkasovat nemalé finanční částky,“ doplnil mluvčí Jaroslav Ibehej.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana záchyty spadly z desítek uprchlíků na jednotlivce za den. Kontroly vláda zavedla v reakci za zvýšené počty běženců na konci loňského září.
Denně je na ostrahu hranic na dvanáctihodinovou službu nasazeno kromě vojáků 150 policistů. Podle ministryně Jany Černochové za celou dobu vojáci odsloužili 4000 směn.
Parlamentní frakce německé Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou ve Spolkovém sněmu, navrhuje kvůli složité migrační situaci zavést kontroly na hranicích s Českou republikou.
Internetových podvodů v Česku přibylo za poslední dva roky čtyřnásobně, píše Mf Dnes. A v Česku roste agresivita převaděčů běženců, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie.
„Přínosem by bylo otevření legálnějších a důstojnějších způsobů migrace,“ myslí si o vládním kroku ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Nejčastěji se jedná o státní příslušníky Sýrie, kteří k nám proudí z Turecka přes Řecko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko. Nárůst je obrovský,“ říká ředitel krajské cizinecké policie.
Policisté zadrželi v pátek cizince pokoušejícího se převést osm běženců ze Slovenska do Česka. Jedná se již o padesátého převaděče, kterého letos česká policie zadržela.