Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
Na ostrově Gavdos v zimě funguje škola, pekárna, dva minimarkety a čtyři taverny. Po většinu roku je tam jediný místní policista. „Předminulý víkend k nám přijelo 150 lidí z Libye,“ říká starostka.
„Evropské peníze se doslova sypou na všemožné africké diktátory, kteří jsou ochotni spolupracovat v tzv. migračním managementu,“ upozorňuje ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
„Údajně je nechávají nahé a berou jim všechny věci,“ cituje server Balkan Insight. A žadatelé o azyl jsou „nuceni plavat zpět do Turecka, i když na to nemají schopnosti ani sílu,“ dodává web.
Studie podle deníku dlouhodobě naznačují, že imigrace pomáhá americké ekonomice růst. „Nemůžete takhle růst pouze s domácí pracovní silou,“ řekla viceprezidentka Federální rezervní banky v Dallasu.
Po začátku invaze měli nově příchozí Rusové tendenci otevírat restaurace, bary a salony krásy. Koncem roku 2023 však už otevírali mateřské školy, internetové obchody či realitní společnosti.
Každý měsíc řídí Vojtěch Vlček v budově fary rozdělování pomoci ukrajinským uprchlíkům. Naposledy dobrovolníci, které Vlček koordinuje, rozdali pomoc pro více než 1100 lidí.
Jsou mezi nimi i čtyři Vietnamci odsouzení za neúmyslné zabití. Těla byla nalezena v říjnu 2019 v chladírenském voze v Británii. Jeden obviněný byl v pátek zproštěn viny, uvedla agentura AFP.
V sobotu na ostrov připlulo celkem 783 běženců, dalších 98 přicestovalo na Tenerife a 150 jich dorazilo na ostrov Gran Canaria, sdělil Červený kříž. Mezi běženci byly i ženy a malé děti.
Počet imigrantů deportovaných ze zemí Evropské unie ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostl o 29 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku, většina byla z Francie a Německa.
Na nadcházejících jednáních s ostatními evropskými politiky chce premiér Petr Fiala mluvit především o ochraně vnějších hranic, lepší návratové politice či spolupráci se zeměmi původu migrantů.
Americký federální soud nařídil státu Texas odstranit plovoucí bóje, které na řece Rio Grande nainstalovaly místní úřady s cílem zabránit běžencům v nelegálním překračování americko-mexické hranice.
Řidič dodávky s cizí poznávací značkou se podle policie choval nestandardně. Řidiče policie zadržela, v případě prokázání viny mu za převaděčství hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let.
Podle organizací na pomoc příchozím je nová podpora nízká a její nastavení motivuje k práci načerno. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje nový přístup za transparentní a férový.
„Dvakrát se nám stalo, že přišla obálka s bílým práškem. Policie zavřela celou ulici. Několikrát jsme tu měli nápisy na dveřích a házeli nám exkrementy ke dveřím,“ vzpomíná Martin Rozumek.
„V detenčním zařízení jsem byl týden. Místnost bez oken 3x10 metrů, bylo nás tam 40. Na spaní na podlaze jsme se museli střídat, zbytek stál. Záchod byl v rohu, dělat jste to museli přede všemi.“
Někteří z nich překonali, z velké části pěšky, 4000 kilometrů. Ženy těhotné nebo s šestitýdenním miminkem. Nyní čekají v uprchlickém táboře na azyl. Co prožívají, zjistíme v dalším díle seriálu.
Migrační situace na česko-slovenských hranicích výrazně poklesla. Ministr vnitra chce navrhnout na následujících deset dní pouze namátkové policejní kontroly.
Česko chce dál hlídkovat kvůli nelegální migraci na hranicích se Slovenskem. Zadržené uprchlíky obvykle vrací na území našeho východního souseda. Slováci proto na hranicích staví provizorní stany.
Nejčastěji se jedná o státní příslušníky Sýrie, kteří k nám proudí z Turecka přes Řecko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko. Nárůst je obrovský,“ říká ředitel krajské cizinecké policie.
Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz také v pondělí řekl, že převáděči si vytvořili nové pašerácké trasy z Balkánu, které nyní vedou do Německa přes Slovensko a Česko.
Čtvrteční neštěstí je již druhým podobným v Egejském moři tento týden. V noci z úterý na středu se v oblasti potopila loď, na jejíž palubě cestovalo až 50 migrantů.
Brity šokovala smrt třicítky migrantů, jejichž gumový člun se potopil uprostřed kanálu La Manche. Skupina byla součástí rekordní, téměř třicetitisícové, letošní lidské vlny běženců a uprchlíků.