Fiala: Evropská migrační politika je nedostatečná. Česko je připraveno podpořit odvážnější kroky
Evropská migrační politika není podle premiéra Petra Fialy z ODS dostatečná. Na jednáních s evropskými lídry chce mluvit o ochraně vnějších hranic, lepší návratové politice či spolupráci se zeměmi původu běženců. Fiala to řekl ve čtvrtek před odletem do Granady na summit Evropského politického společenství, na který naváže neformální jednání Evropské rady. Česko je podle Fialy připraveno podpořit odvážnější kroky, dál ale odmítá povinné kvóty.
Fiala řekl, že je potřeba dospět k řešením, která umožní předcházet nelegální migraci, s níž se nyní Evropa potýká. Doufá, že výsledky přinese především spolupráce s Tuniskem, odkud migranti do Evropy přes Středomoří často míří.
Slovensko také reaguje na nelegální migraci. Od čtvrtka zavede kontroly na hranici s Maďarskem
Číst článek
Česko ve středu kvůli přílivu migrantů zavedlo namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Podobné opatření zavedly na hranicích se Slovenskem také Rakousko a Polsko.
Slovensko od čtvrtka zvýšilo kontroly na hranicích s Maďarskem, které leží na takzvané západobalkánské migrační trase.
Na čtvrtečním jednání Evropského politického společenství, kterého se zúčastní přes čtyři desítky šéfů států a vlád evropských zemí, chce Fiala diskutovat hlavně o bezpečnostní a ekonomické spolupráci.
„Budu s kolegy mluvit o potřebě dostupných energií pro občany a o posílení role jaderné energie. Pro Česko je jádro společně s obnovitelnými zdroji energie naprosto zásadní pro zajištění dostatku dostupné energie, kterou nebudeme muset dovážet,“ uvedl český ministerský předseda. Podle něj je potřeba odstranit úzká místa v evropské energetické síti.
Do Evropy letos připlulo už 186 tisíc migrantů, zemřelo jich na 2500. Na lodě nastupují nejčastěji v Tunisku
Číst článek
Diskutovat chce Fiala rovněž o „rozumných pravidlech“ pro zelenou transformaci a o rozšíření EU, které Česko podporuje. Na programu má také několik bilaterálních schůzek, mimo jiné s britským premiérem Rishi Sunakem či polským premiérem Mateuszem Morawieckým.
Evropské politické společenství je mezivládní fórum evropských zemí, které vzniklo loni na jaře několik měsíců po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Tento neformální formát schůzek má prostřednictvím politického dialogu přispívat k bezpečnosti a prosperitě v Evropě.
Témata summitů jsou široká, ve čtvrtek se například uskuteční kulatý stůl na téma Energetika, životní prostředí a boj proti klimatickým změnám, jehož se zúčastní i Fiala.