První čtyři oběti - příslušníci bezpečnostních složek a migranti - byli zabiti u města Dunkerque, pátá osoba ve vsi Wormhout, dodala agentura s odvoláním na zdroj z četnictva.
V rozhovoru s NBC zvolený prezident dále uvedl, že během svého čtyřletého funkčního období hodlá nechat deportovat všechny přistěhovalce, kteří jsou v USA nelegálně.
Rakouský kandidát slíbil, že v případě potvrzení ve funkci zahájí okamžitě „rozsáhlé konzultace“, aby předložil směrnici o návratech migrantů „co nejrychleji“.
Loni na podzim podepsal Řím s Tiranou dohodu o přesunu migrantů. První loď s šestnácti lidmi do přístavu Shëngjin připlula ve středu, o dva dny později však italský soud nařídil jejich převoz zpět.
Zatímco čekají na rozhodnutí úřadů, pobývají migranti na ubytovnách. Nárůst počtu migrantů donutil Ciudad Juárez jich zřídit více. V roce 2018 fungovaly pouze dvě, teď je jich 35.
Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
Nedaleko mexicko-guatemalské hranice zahynulo nejméně šest migrantů poté, co na ně začali střílet mexičtí vojáci. Běženci v nákladním voze byly různých národností, především z asijských zemí.
Maďarská vláda, která zastává protiimigrační politiku, v pátek uvedla, že svůj plán zdarma poskytnout žadatelům o azyl jednosměrnou jízdenku do Bruselu myslí vážně.
Guatemalský ministr vnitra uvedl, že zatýkání předcházelo 13 razií ve třech departementech latinskoamerické země. Policie při nich zabavila vozidla i hotovost a zachránila několik migrantů.
„Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“ Slogan s fotkou muže tmavší pleti se zkrvaveným nožem v ruce zveřejnila v rámci kampaně SPD. Čelí za to mimo jiné trestnímu oznámení.
Polsko se s náporem na hranicích, který označuje za formu hybridní války, potýká od roku 2021. Zákon má podporu veřejnosti, ale podle kritiků porušuje lidská práva, píše agentura Reuters
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
Řecká pobřežní stráž během tří let zavinila smrt desítek migrantů ve Středozemním moři, včetně devíti, kteří byli úmyslně vhozeni do vody, napsali novináři z BBC ve svém investigativním článku.
Nejméně 38 migrantů z Afrického rohu zahynulo při pondělním potopení lodi u pobřeží Jemenu. Dalších zhruba 150 lidí se pohřešuje, zachránářům se zatím podařilo 78 zachránit.
„Předpokládá se, že materiální pomoc státy potřebovat nebudou, protože o ni zatím nejeví větší zájem. Takže z flexibilní solidarity nám zůstanou kvóty, eventuálně vyplacení se,“ myslí si Mašek.
„Velká část rozhodování se bude dít mimo EU a práva přicházejících lidí tak nebudou dodržována do takové míry, jako je tomu na území EU,“ myslí si také Marie Jelínková z FSV UK.
Nelegální migraci chce premiérka Giorgia Meloniová řešit prostřednictvím širší spolupráce s tranzitními zeměmi nebo se zeměmi původu migrantů. Dohody uzavřela například s Albánií nebo s Tuniskem.
Bylo to drama až do poslední chvilky, europoslanci ve středu schválili celý migrační balíček. Série norem počítá mj. s efektivnějšími kontrolami a s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl.
Balík opatření má podle Evropské komise přinést efektivnější azylové řízení a rychlejší vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Souhlas europoslanců byl posledním nutným krokem k přijetí reformy.
Na ostrově Gavdos v zimě funguje škola, pekárna, dva minimarkety a čtyři taverny. Po většinu roku je tam jediný místní policista. „Předminulý víkend k nám přijelo 150 lidí z Libye,“ říká starostka.