‚Pokud vyhraje Trump, americký sen skončil.‘ Z přechodu hranic do USA se stal boj s časem

Z Hondurasu, Venezuely, Kuby a dalších zemí Latinské Ameriky cestuje tisíce migrantů do mexického města Ciudad Juárez. Cestu ztěžují únosy, vydírání i vraždy, přesto se počet lidí, kteří ji podstupují, zdvojnásobil. Město je totiž poslední zastávkou na cestě do Spojených států. Dostat se tam se ale stalo závodem s časem. Migranti se bojí, že pokud vyhraje v amerických prezidentských volbách Donald Trump, tak už hranici nepřekročí, píše El País.

Ciudad Juárez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti čekají na odbavení u brány 36 na hranici mezi Ciudad Juárez a El Pasem v září 2023

Migranti čekají na odbavení u brány 36 na hranici mezi Ciudad Juárez a El Pasem v září 2023 | Foto: USA TODAY NETWORK | Zdroj: Reuters

Angie, Douglas a jejich syn Moisés čekají na přechod hranice v Ciudad Juárez. Rodině z Hondurasu trvalo osm měsíců, než se jí povedlo dorazit na schůzku, která jim může umožnit legální cestu do Spojených států a kterou si sjednali přes aplikaci CBP One.

„Odešli jsme kvůli bezpečnosti, není tu práce a vláda pracuje jen pro sebe, ne pro lidi. Chtěli bychom, aby náš život na druhé straně byl jiný. Aby byl hlavně lepší život pro něj,“ vysvětluje Angie deníku El País a ukazuje na svého šestiletého syna.

Aplikace CBP One

Administrativa prezidenta Joea Bidena spustila v lednu 2023 aplikaci CBP One jako bezplatný nástroj pro migranty v Mexiku. Ta umožňuje migrantům naplánovat si schůzku na jeden z osmi hraničních přechodů a požádat o humanitární povolení, které jim umožní legální vstup do Spojených států.

Ve frontě s ženou, dětmi a životem zabaleným do dvou zavazadel čeká před hranicemi také 35letý Kubánec Luis Daniel. Rodina čekala na schůzku sedm měsíců. „Je v tom velký pocit vzrušení, který za to čekání stál,“ říká Daniel, který také doufá v nový začátek.

Příchod migrantů i počet žádostí o azyl v aplikaci CBP One se oproti loňskému roku zdvojnásobil a to jednak kvůli možnosti domluvit si schůzku na více hraničních přechodech, ale také kvůli blízkosti amerických voleb. „Pokud vyhraje Donald Trump, americký sen skončil,“ říká rezignovaně 37letý Javier z Venezuely.

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump totiž dlouhodobě vystupuje s protiimigrační rétorikou. V projevu ve státě Wisconsin na konci září popisoval migranty přicházející do Spojených států jako „invazi násilných zločinců“, přirovnal je také k „zvířatům“ a „chladnokrevným zabijákům“. Slibuje, že v případě znovuzvolení vyhostí miliony cizinců pobývajících nelegálně ve Spojených státech. 

Život na ubytovně

Zatímco čekají na rozhodnutí úřadů, pobývají migranti na ubytovnách. Nárůst počtu migrantů donutil Ciudad Juárez jich zřídit více. V roce 2018 fungovaly pouze dvě, teď je jich 35. „V posledních dvou měsících k nám přišlo více lidí,“ říká pastor Juan Fierro, ředitel ubytovny Dobrý samaritán, kde žije asi 75 lidí. Některé rodiny tam čekají na možnost přejít hranici už téměř rok.

Ciudad Juárez je známé jako jedno z nejnebezpečnějších měst světa. V říjnu čelí nové vlně násilí, kvůli kterému prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová zavádí nová bezpečnostní opatření | Foto: Carlos Sanchez | Zdroj: Reuters

„Mezi lidmi panuje velká nejistota. Nevědí, co bude za pár týdnů, a bojí se, že by žádost mohla v případě příchodu Donalda Trumpa zaniknout, takže mnozí spěchají, aby se domluvili ještě před volbami,“ říká Fierro.

Dříve přicházela usnesení v řádu týdnů, ale nyní, vzhledem k velké poptávce, trvá čekání na schůzky měsíce. „Máme tady rodinu z mexického státu Guerrero, která na schůzku čekala deset měsíců a zítra konečně odjíždí,“ popisuje Fierro.

Vojáci na jihu Mexika zastřelili šest migrantů v nákladním voze. Vyšetřovat je bude vojenský tribunál

Číst článek

Jedná se o rodinu Maríy, která je ve čtvrtém měsíci těhotenství. S ní přejde do Spojených států její neteř, manžel a děti. „Jsem velmi šťastná,“ říká. S rodinou utekla z Guerrera, když jim gang pohrozil, že je zabije, pokud jim nezaplatí poplatek za obchod s ovocem, který vlastnili.

„Konečně jsme dostali šanci a já bych chtěla, aby moje děti měly kariéru, aby mohly vyniknout,“ popisuje María.

„Nikdy jsem nemohla chodit do školy, protože jsme byli velmi chudí, ale chtěla bych, aby se naučily věci, které jsem se já nikdy naučit nemohla,“ svěřuje se María, která je jednou z více než 8600 osob, které byly v letošním roce v důsledku násilností nuceni svůj stát opustit.

Podle Centra pro monitorování vnitřního přesídlování bylo v letech 2008 až 2023 v Mexiku nuceno opustit své domovy kvůli hrozbám ze strany organizovaného zločinu přibližně 392 000 lidí. Údaje Úřadu pro cla a ochranu hranic ukazují, že od ledna 2023 přicestovalo do Spojených států přibližně 800 000 osob.

Eliška Drobná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme