emigranti

emigranti v textech na iROZHLASU

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Emigranti z Československa chtějí zpátky občanství. Po brexitu řeší ambasáda desítky žádostí

Přibližně sedm desítek lidí českého původu požádalo od loňského června o české občanství. Z velké části jde o emigranty, kteří z Československa odjeli po letech 1948 a 1968, a jejich potomky, řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka. Obavy z problémů, které může přinést brexit, se lidé snaží řešit i získáváním povolení k trvalému pobytu. Řada z nich si ale stěžuje na jeho komplikovanost.

Ústavní soud potvrdil emigrantům nárok na vyšší náhradu za nemovitost

| ČTK |Regiony

Ústavní soud potvrdil dvojici někdejších emigrantů nárok na náhradu odpovídající současné tržní hodnotě nemovitosti, kterou již nemohli získat zpět. Stanovení hodnoty podle dobových cenových předpisů by nebylo spravedlivé. Stížnost státu zastoupeného ministerstvem financí dnes ústavní soudci zamítli. Stát by měl podle pravomocného verdiktu vyplatit za nemovitost 2,84 milionu korun.

|Klára Stejskalová, Simona Bartošová, kov |Zprávy ze světa

Bavorský premiér Seehofer chce přísnější pravidla pro imigranty

Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.

|Ondřej Houska, kap |Historie

Nové muzeum v belgických Antverpách zachycuje osudy zaoceánských emigrantů

V Evropě dnes žijí miliony lidí ze všech koutů světa. Jen do Česka přišlo, většinou kvůli práci, několik set tisíc cizinců. Dřív to ale bylo naopak. Lidé se z Evropy masově stěhovali do Ameriky, aby tam našli práci nebo svobodný život. Z belgických Antverp tak vypluly víc než dva miliony imigrantů, včetně stovek Čechů. Jejich příběhy zkoumá zbrusu nové muzeum Red Star Line v belgických Antverpách.

|Jan Kaliba, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Český patriot vybudoval v Brazílii největší obchod s hudebninami v Latinské Americe

Po příchodu vojsk Varšavské smlouvy před 45 lety se naděje Pražského jara definitivně rozplynuly a v Československu začalo znovu přituhovat. Po srpnu 1968 se tisíce lidí rozhodly emigrovat. Reportér Českého rozhlasu ovšem objevil v brazilském hlavním městě Brasília krajana, jehož příběh je paradoxní a možná i úsměvný. Bohumil Med totiž opustil vlast už na jaře 1968, kdy si většina národa užívala uvolněnější atmosféry ve společnosti a cítila naději na změnu poměrů.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Na byznys komerčních zdravotních pojišťoven doplácejí cizinci i stát

Před pár týdny potřebovala jít na gynekologickou operaci v Praze mladá žena, jenže pojišťovna odmítla její péči zaplatit. Žena je totiž z Kazachstánu, nemá v Česku trvalý pobyt a její pojištění u české komerční pojišťovny je omezené. Jenže toto omezené pojištění je jediné, které může a musí v Česku získat, bez něj totiž nedostane ani vízum.

|Martina Mašková, Jaroslav Šonka, Eva Presová |Zprávy ze světa

Německo opouštějí vzdělaní migranti, zejména Turci

Německo už není pro migranty tak atraktivní zemí jako dřív. Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu. Loni zemi – už druhým rokem po sobě – opustilo více lidí, než kolik se do ní přistěhovalo. Odcházejí vzdělaní, přicházejí méně kvalifikovaní migranti. Tento trend se podle statistiků týká i početné turecké menšiny.