Schwarzenberg v Miami především naslouchal kubánským emigrantům
Především naslouchat - takový úkol si dal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v Miami. Právě tam totiž žije velká komunita Kubánců. A vzhledem k tomu, že Česká republika má dlouhodobý zájem o demokratizaci Kuby, vydal se šéf diplomacie na setkání s kubánskými emigranty.
V kostele Svatého Františka na Miami Beach začíná bohoslužba. Zdejší katolíci - na první pohled většinou Hispánci - mezi sebou tentokrát mají hosta: šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Po mši s ním mluvím u vchodu kostela:
Americký zpravodaj Vít Pohanka sledoval návštěvu Karla Schwarzenberga v Miami.
„Jenom jsem poslouchal. Naslouchal a koukal se. Jak známo, je tady velká komunita Kubánců. My máme jisté lidsko-právní zájmy na Kubě. Bojujeme o to dlouhou dobu. A člověk si musí čas od času osvěžit své znalosti. Nejsem tady, abych něco vyjednával nebo někoho přesvědčoval. Jsem tady, abych naslouchal. To je to nejdůležitější,“ řekl Schwarzenberg.
Česká diplomacie prostě dlouhodobě podporuje kubánskou emigraci a disidenty přímo na ostrově. Podle bývalého velvyslance ve Spojených státech a později při OSN, Martina Palouše je to rozumná diplomacie.
„Myslím si, že všem, ať už se dívají na situaci z kterékoli perspektivy, je jasné, že k nějakým změnám dojít musí. Pochopitelně o změnách má každý své vlastní představy. Teď jde o to, aby změny byly efektivní, racionální, přinesly víc otevřenosti, demokracie i prosperity. Myslím si, že je zde prostor, aby všichni zúčastnění do tohoto nového dialogu mohli přispět,“ podotkl Palouš.
Kubánci na Floridě v každém případě vnímali návštěvu českého ministra zahraničí pozitivně. Čekají na změny na Kubě. Přítomnost šéfa české diplomacie v Miami je pro kubánské emigranty potvrzením, že Česká republika usiluje o změny v jejich komunistické vlasti.