Co se v roce 2018 nestalo, a přesto se o tom psalo? Speciální unijní tým vydal seznam loňských hoaxů
Konspirace proti Rusům, legalizace pedofilie i krmení dravé zvěře domácími mazlíčky, to vše se objevilo ve výčtu hoaxů specializovaného týmu East StratCom Task Force, který spadá pod Evropskou službu pro vnější činnost a který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace. Přehled falešných zpráv, jež vloni šířila prokremelská média, vydal s příchodem roku 2019.
„Přes veškeré úsilí evropských elit, neomarxistů, neonacistů, euroliberálů a LGBT aktivistů se Západ nepropadl do nemravné propasti,“ stojí na začátku výčtu těch nejkurióznějších hoaxů.
Mezi loňskými falešnými zprávami se například objevila tvrzení, že Evropa uznala incest jako normu nebo legalizovala pedofilii. Nekrofilie a bestialita zase měly být podle zmiňovaných hoaxů přijaty ve Švédsku, Německu a Dánsku.
Chcete se stát dezinformátorem? Vyzkoušejte si, jaké je to šířit falešné zprávy
Číst článek
„A když se mluví o zvířatech, dánské zoologické zahrady nezačaly systematicky krmit predátory domácími mazlíčky,“ dodávají autoři shrnující zprávy o dezinformacích.
Podle nich bylo největším „zklamáním“ v očích prokremelské dezinformační kampaně Švédsko. To totiž nenutilo žáky, aby se modlili k Alláhovi, a uprchlíci tam ani nezdemolovali sochu Ježíše.
Žádné koncentráky ani harémy
V dubnu se pak na internetu šířily falešné zprávy o summitu Evropské rady. Podle dezinformačních webů evropští lídři diskutovali o budování koncentračního tábora pro uprchlíky, na základě čehož se Německo rozhodlo postavit jeden v Polsku.
Specializovaný tým ale hoax vyvrátil, stejně jako tvrzení, že by němečtí daňoví poplatníci měli financovat harémy pro uprchlíky.
Falešné zprávy se však netýkaly pouze politiky. V roce 2018 se točily také kolem sportu.
Mezi konspirační teorie, které se šířily, pak například patří i to, že agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury otrávili Britové, kteří tak chtěli dosáhnout bojkotu mistrovství světa ve fotbale 2018, které se konalo v Rusku.
Vytvořil milionové dezinformační video, které oblétlo Evropu. Jeho profil zmizel z Facebooku
Číst článek
Další zmíněný hoax se týkal pěvecké soutěže Eurovize, kdy se měly západní země spiknout proti ruské soutěžící, aby se nedostala do finále.
Přirovnání k nacistům
V roce 2018 se podle East StratCom Task Force psalo také o zákazech, ke kterým nikdy nedošlo. Nezakázaly se Velikonoce ani odbíjení kostelních zvonů.
V prokremelské dezinformační kampani se loni staly terčem také děti, upozorňují autoři zprávy. Euroliberální aktivisté podle falešných zpráv z roku 2018 tak třeba vtrhli do gruzínských domácností a brali rodičům jejich děti.
Podle speciálního unijního týmu se zdá, že čím delší diskuse se o jednotlivých falešných zprávách vedou, tím větší je šance, že se jejich součástí stane srovnání s nacisty.
Prokremelské dezinformace v roce 2018 nebyly výjimkou, a tak na Ukrajině Adolfa Hitlera neprohlásili za národního hrdinu, ruští turisté necestovali do baltských států, aby živili nacisty, a Hitlerův Mein Kampf se v Lotyšsku nestal populárnějším než Harry Potter, jak se na některých webech psalo, uzavírá East StratCom Task Force.