Provincie Sin-ťiang, kde Čína provozuje takzvané převýchovné tábory pro etnické menšiny, se snaží prezentovat v novém světle. Odborníci popisují, jak propaganda funguje a jestli má šanci na úspěch.
Ruská propaganda, jak ji známe dnes, vyrostla z kořenů Surkovova marketingového kouzlení v prvním desetiletí tohoto století. Pak následoval jeho sestup z výšin ruské politiky a vyhození ze struktur.
„Kdyby Putin řekl, že queer lidé jsou jeho nejoblíbenější část společnosti, řada Rusů to skrze propagandu přejme také. V ruštině se jim říká vata, hned nasají, co se do nich pustí,“ říká Maxim Ibadov.
Tchajwanský influencer několik let pracoval pro čínskou propagandu. Nyní se rozhodl, že popíše, jak systematické ovlivňování veřejného mínění v zahraničí funguje.
Česko na jaře přerušilo mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli neshodám v zahraniční politice. „Na řadě je Česká republika, protože konzultace pozastavila,“ říká poslanec Směr-SD Kéry.
„Pokud to bude potřeba, jsem bez váhání připraven s prezidentem Putinem mluvit,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico. Úryvky z rozhovoru zveřejnila přední prokremelská moderátorka Olga Skabejevová.
„Potřebujeme válečníky, střelce, členy úderných jednotek, kteří, až je k tomu vyzve prezident, poběží do armádních odvodových center, a ne na Verchnij Lars,“ uvedl nejmenovaný ruský vládní úředník.
„Rusko využívá momentů, kdy dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, aby mohlo samo sebe prezentovat jako řešení na úkor Francie nebo Západu obecně. Nemá ale kapacity situaci zlepšit,“ říká expert.
Jižní Korea v reakci na severokorejské provokace oznámila, že zintenzivní propagační vysílání zpravodajství a hudby na hranicích s KLDR. Vysílání dosáhne do vzdálenosti 10 až 24 kilometrů.
„Je to představa o tom, že existuje nějaká lepší smrt, a tou je smrt na bojišti. Ten kult je velice silný a myslím, že se přidává jako jeden z hlavních sloupů dnešního režimu,“ vysvětluje Příhoda.
„Je to cílené na ty, kteří nevědí, že ruská propaganda jede úplně mimo realitu. Ale zároveň nesledují patriotické weby. Na ty, co by na něco jiného mohli náhodně kliknout,“ říká odborník na Rusko.
Ruský politolog a propagandista Vadim Truchačev označil v úterý po eurovolbách několik stran v Česku za vyloženě proruských. A jmenoval SPD, Trikoloru a Stačilo! vedené šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou.
Mluvčí žalobce odmítá sdělit jméno podezřelého. Podle zjištění belgických médií jde ale o Guillaumeho Pradouru, bývalého asistenta kandidáta německé krajně pravicové strany AfD, Maximiliana Kraha.
Koudelka loni v září na konferenci ve Sněmovně řekl, že vlivový agent v Česku na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil šíření propagandy související s válkou na Ukrajině.
Představa, kterou o ruských ženách utváří prezident Vladimir Putin, se v zemi střetává s potřebami armády. Ruské bojové jednotky potřebují rekruty, a usilují proto o nábor žen.
Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti uznal, že drony hrají velikou roli v moderním způsobu boje, a že jich Rusko má nedostatek, píše španělský deník El País.
České úřady počítaly s tím, že Marčevskému dočasnou ochranu odeberou, a on tak přijde o povolení k pobytu. To se nicméně mohlo stát až 60 dní poté, co zařazení na sankční seznam nabyde právní moci.
Za veřejné schvalování teroristických útoků i na sociálních sítích mohou v Česku hrozit nižší tresty. Maximální možná sazba by se podle novely mohla snížit na dvanáct let.
„Islámský stát se výhrůžnými plakáty mohl snažit motivovat jiné, kteří by útok spáchali, a skupina se k němu později přihlásila,“ míní bezpečnostní expert Oldřich Bureš.
Totalitní režimy si vždy uvědomovaly, jaký je u filmů propagandistický potenciál – a dělali to nacisté i komunisté. V českých zemích byla éra rozvoje zvukového filmu spojena s osobností Miloše Havla.
Podle české kontrarozvědky BIS hraje Marčevskij klíčovou roli v proruském webu Voice of Europe, který šíří ruskou propagandu a dezinformace a je součástí široké ruské vlivové sítě v Evropě.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
Litevský ministr kultury Simonas Kairys uvádí, že Rusko využívá informace k přesvědčování a ovlivňování veřejného mínění. Litevští státníci tak nahlíží na informace jako na potenciální zbraň.