Prohledání europarlamentu i domova. Belgická policie má dalšího podezřelého v kauze Voice of Europe

Belgická policie začala prohledávat Evropský parlament i domov zaměstnance Evropského parlamentu podezřelého ze „zásadního vlivu“ na ruskou propagandistickou operaci, v jejíž rámci měli členové parlamentu propagovat web The Voice of Europe. Ten je součástí ruské vlivové operace.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Belgická policie začala prohledávat Evropský parlament i domov zaměstnance Evropského parlamentu podezřelého ze „zásadního vlivu“ na ruskou propagandistickou operaci (ilustrační foto) | Foto: European Parliament

Mluvčí žalobce odmítá sdělit jméno podezřelého zaměstnance. Podle zjištění belgických médií jde ale o Guillaumeho Pradouru, bývalého asistenta kandidáta německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), Maximiliana Kraha. Upozorňuje na to zpravodajský server The Guardian.

Pradoura v současné době pracuje pro nizozemského europoslance Marcela de Graaffa z krajně pravicové strany Fórum pro demokracii.

„Mluvil jsem se svým zaměstnancem a zdá se, že o tomto nevěděl. Policie nekontaktovala ani mě, ani jeho. Pro mě je toto velmi překvapující,“ okomentoval situaci na sociální síti X Graaff. Dodal, že sám není „nijak zapojený“ do „žádné takzvané ruské dezinformační operace“.

Policie podezřelou osobu vyšetřuje v souvislosti s kauzou, v rámci které měli někteří europoslanci dostávat peníze výměnou za podporu ruské propagandy na serveru Voice of Europe.

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je proruská vlivová skupina, která stála i za propagandou na Voice of Europe, aktivní v několika evropských zemích. K těm kromě Belgie patří i Česká republika.

Alternativa pro Německo je bez svých lídrů do eurovoleb. Krah i Bystroň pozastavili kampaň

Číst článek

Maximilian Krah nedávno odešel z předsednictva AfD. Učinil tak poté, co řekl, že lidé, kteří nosili za druhé světové války uniformu SS, nebyli „nutně zločinci“, připomíná server euronews.com. Přesto se ale stále bude ucházet o místo v Evropském parlamentu v nadcházejících volbách, neboť kandidátní listiny v době skandálu už nešly v Německu upravit.

Krah také patří k lidem, kteří jsou podezříváni z přijetí peněz výměnou za poskytnutí rozhovoru pro Voice of Europe. Další z jeho asistentů, Jian Guo, byl zase zatčen kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu.

K tomu, že by ve vlivové operaci hrál roli jeho bývalý asistent, se Krah zatím nevyjádřil.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme