StB lovila emigranty na falešné hranici. Léta starý případ šetří policie
Po šedesáti letech šetří policisté provokaci StB - akci Kameny. Komunistická tajná policie postavila skoro hned po převratu v roce 1948 falešnou hranici a chytala na ní lidi mířící za železnou oponu. Ti pak končili ve vězení nebo na popravišti.
Příslušníci StB podle MF Dnes, která informaci zveřejnila, byli převlečení za americké vojáky a německé pohraničníky a žádali od uprchlíků pod záminkou spolupráce s cizí zpravodajskou službou informace o jejich známých nebo protikomunistické činnosti.
Lidé v domnění, že jsou již za hranicí, s falešnými západními vojáky ochotně spolupracovali. Místo vysněné svobody ale poté končili v komunistických lágrech či přímo na popravišti a ještě s vědomím, že sice nechtěně, ale ublížili někomu jinému.
Profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš v Ozvěnách dne
Podnět k současnému vyšetřování dal české policii profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš.
„Podnět jsem podal ze dvou důvodů. Za prvé, asi tak před rokem jsem se seznámil s jednou z obětí akce Kámen. Z té abstraktní roviny najednou tato věc získala jasnou lidskou dimenzi. Druhý důvod byl podobný. Zjistil jsem, že přinejmenším dva z hlavních organizátorů akce ještě žijí, a to luxusním způsobem,“ říká Lukeš.
Luxusní život strůjců akce
Kontrast mezi tím, jak žijí oběti této operace a jak žijí ti, kteří tuto ‚ďábelskou, nelegální a nemorální‘ operaci vymysleli, byl podle Lukeše příliš velký. „Proto jsem podal podnět k trestnímu stíhání,“ vysvětluje.
Bližší informace o dosud žijících osobách, které akci organizovaly, nechce uvádět. „Ale jedna z těch osob žije na území České republiky, je občanem České republiky a žije ve velmi luxusním prostředí drahé vily v okolí Prahy. Jsem si jist, že vila nebyla postavena za peníze, které ten pán dostává jako penzista,“ poodkrývá trochu ze zákulisí Lukeš.
Konkrétnější je ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret. Podle něj měl akci organizovat především Miroslav Pich-Tůma a příslušníci jeho oddělení v rámci ZOB StB. „Mezi jinými jsou jmenováni i bývalí příslušníci Richter, Liška, Horáček,“ upřesňuje.
Oběti akce Kameny, se kterou se Lukeš seznámil před rokem, bylo v době operace StB 14 let. „Během jedné příšerné noci ztratila svoje sourozence, rodiče a žila potom v téměř nepředstavitelných podmínkách bez tekoucí vody, bez topení na periferii Prahy,“ líčí Lukeš.
Profesor historie Igor Lukeš a ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret ve Světě o druhé
Podnět policii dal už zhruba před rokem. Velký pokrok ale zatím vyšetřování nepřineslo. „Čas nestojí. Byl bych velmi rád, kdyby k nějakému konkrétnímu, hmatatelnému pokroku skutečně došlo,“ dodává profesor historie na Bostonské univerzitě Lukeš.
Podle Pavla Breta se ale přinejmenším podaří případ zadokumentovat včetně počtu poškozených. „A hlavně se pokusit o odhalení hlavních organizátorů, z nichž někteří ještě žijí,“ doufá Bret. Připouští ale, že vyšetřování komplikuje fakt, že mnoho dokumentů bylo skartováno.
„Navíc řada dosud žijících svědků se o tom dodnes stydí mluvit, protože si přiznávají, že naletěli na provokaci a v důsledku provokace uvedli do nepříjemných životních situací své příbuzné a známé v Československu, kteří byli následně trestně stíháni,“ uzavírá ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.