Podle dekretu, který v neděli podepsal Putin, přejdou dočasně na ruskou Federální agenturu pro správu státního majetku akcie zahraničních společností v ruských divizích.
Ruský stát nově může omezit práva společností, které neplní dodací lhůty u vojenských zakázek a převzít jejich řízení. Putin podepsal dekret, který to v rámci stanného práva umožňuje.
Vydání dekretu uvítala pravoslavná církev, která uvedla, že se jedná o způsob zachování ruského lidu a ochrany ruských dětí před poskvrněním. Agentuře TASS to řekl kněz Fjodor Lukjanov.
Zakázané televize, které patří mediálnímu holdingu Novosti, označily ve společném prohlášení sankce za „politické zúčtování s nepohodlnými médii“ pod smyšlenou záminkou.
Společnosti obchodované na burze v Brazílii mají povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky v tisku. Za tím účelem si musí pořídit reklamní prostor, který je pro média významným zdrojem příjmů.
Podle Putinova dekretu jsou ruské úřady povinny žádost o občanství vyřídit ve lhůtě do tří měsíců. Žádost mohou podat občané obývající okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny.
Prohlášení 58 významných amerických politiků a bezpečnostních odborníků má podpořit žaloby, které na Trumpův dekret minulý týden podalo 16 amerických států.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů.
Nejvyšší soud USA svým pondělním rozhodnutím umožnil vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Tumpa. Agentura AP to označuje za velké prezidentovo vítězství.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.
Nový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa nezačne od čtvrtka platit, jak se předpokládalo. O pozastavení účinnosti ve středu rozhodl federální soud na Havaji, napsala agentura AP.
Poté, co Havaj jako první americký stát zažalovala nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA, podnikly ve čtvrtek proti nařízení soudní kroky i další státy. O pozastavení platnosti příkazu požádal soud stát Washington, k němuž se připojily Oregon a New York. Zatímco Havaj tvrdí, že je dekret protiústavní, Washington se zachoval podobně jako v případě předešlého dekretu zablokovaného justicí.
Havaj jako první americký stát žaluje nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA. Podle Havaje je dekret protiústavní, informovala agentura AP. Právní krok proti novému Trumpovu rozhodnutí, které má být účinné od 16. března, učinil generální prokurátor Havaje u federálního soudu v Honolulu.
Ze seznamu států, jejichž občanům chce Bílý dům v obavách z terorismu dočasně zakázat vstup do země, vypadl Irák, informovala agentura AP s odkazem na zatím poslední návrh nové verze prezidentského protiimigračního dekretu.
Americký prezident Donald Trump ve středu zrušil spory vyvolávající dekret svého předchůdce Baracka Obamy, který umožňoval transsexuálním studentům svobodnou volbu záchodů. V ožehavé společenské otázce, která byla v minulých letech příčinou řady právních pří, tak došlo k dalšímu zásadnímu obratu. Nyní bude záležet na jednotlivých státech, jaký zvolí přístup k právům příslušníků sexuálních menšin.
Tisíce Bělorusů vyšly v pátek do ulic hlavního města, aby protestovaly proti dekretu prezidenta Alexandra Lukašenka 'o předcházení sociálnímu příživnictví'. Nařízení ukládá zvláštní daň lidem nepracujícím po celý rok na plný úvazek. Agentura Reuters odhadla počet účastníků na přibližně dvě tisícovky, agentura AP na několik tisíc. Šlo o jednu z největších demonstrací v zemi s autoritářským režimem v posledních letech.
Americký prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil přípravu nového migračního dekretu nahrazujícího ten původní, který předběžně zablokoval federální soud. Trump novinářům sdělil, že nové exekutivní nařízení chce podepsat příští týden. O tom, že se chystají nová migrační omezení, informovalo také ministerstvo spravedlnosti, které již nestojí o to, aby odvolací soud přehodnotil své rozhodnutí, které ponechalo zmrazení původního dekretu v platnosti.
Exekutivní příkaz Donalda Trumpa vyvolal nejen v USA ostrou vlnu kritiky. Tisíce lidí proti němu protestovaly a právníci se snažili jeho platnost co nejdříve zvrátit. Nyní je příkaz pozastaven odvolacím soudem. Nejde přitom o první podobný zákon v americké historii, upozorňuje zpravodajský server CNN. Trumpův dekret se totiž nápadně podobá imigračnímu aktu z roku 1917, který omezil vstup do země především lidem z Blízkého východu a Asie.
Lety do Spojených států jsou znovu otevřené občanům sedmi zemí, kterým původně americký prezident Donald Trump vstup zakázal. Arabské společnosti Emirates, Etihad a Qatar oznámily, že opět přijímají na palubu všechny cestující s platnými cestovními doklady. Podobný krok vyhlásily i velké evropské aerolinky Air France či Lufthansa. Odvolací soud navíc zamítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby zrušil předběžné opatření, kterým soud ve státě Washington pozastavil platnost nařízení.
52 nových profesorů a profesorek dnes slavnostně převezme jmenovací dekrety. V pražském Karolinu jim je předá ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD. Prezident Miloš Zeman nové profesory jmenoval na Pražském hradě letos v květnu.
Dekrety a odznaky účastníků třetího odboje a odporu proti komunismu získalo dalších 38 lidí. S osvědčením je spojená jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé. S potvrzením o účasti v třetím odboji se zvyšuje i důchod. Osvědčení odbojářům předal ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO, který ocenil jejich odvahu.
Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD předá 11. prosince jmenovací dekrety 53 novým profesorům. Je mezi nimi i ředitel Národního divadla Jan Burian. Prezident Miloš Zeman podepsal jmenovací dekrety na konci října.
Prezident Miloš Zeman podepsal jmenovací dekrety 53 profesorů, sdělil dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Tentokrát hlava státu jmenovala všechny kandidáty, které schválila vláda. Je mezi nimi také ředitel Národního divadla Jan Burian.
Staronovým rektorem brněnské Masarykovy univerzity se oficiálně stal Mikuláš Bek. Druhou největší univerzitu v Česku povede další čtyři roky. Padesátiletý muzikolog začne své nové funkční období v září. Dekret mu dnes předala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Bek má totiž dlouhodobě napjaté vztahy s Pražským hradem.
Staronovým rektorem brněnské Masarykovy univerzity se dnes oficiálně stane Mikuláš Bek. Jmenovací dekret mu předá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová, a to v sídle svého úřadu. Běžně přitom rektory jmenuje prezident při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Jenže u Beka udělal Miloš Zeman výjimku.
Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost Krymu na Ukrajině, kterou dnes vyhlásil krymský parlament. Podle agentury RIA Novosti tak učinil podpisem příslušného dekretu. Uznání nezávislosti je považováno za první krok k budoucímu připojení separatistického poloostrova k Ruské federaci. Západ a ani Ukrajina samostatnost Krymu neuznávají.