Církve protestují proti chystané volební kampani ČSSD. Vadí jim jeden z billboardů

Zástupci církví dnes vydali prohlášení, ve kterém ostře protestují proti chystané kampani ČSSD. Ta je mimo jiné namířená proti jejich majetkovému vyrovnání se státem. Na jednom z předvolebních billboardů je totiž ruka v modrém saku, která předává pytel s penězi jednomu z církevních hodnostářů. V textu se píše, že ODS a TOP 09 jim chce darovat 134 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD odmítá návrh vlády na vyrovnání s církvemi

ČSSD odmítá návrh vlády na vyrovnání s církvemi | Foto: ČSSD

Kromě České biskupské konference a Ekumenické rady církví se proti kampani postavila i Federace židovských obcí. Jejímu předsedovi Jiřímu Daníčkovi vadí i proto, že před několika lety se sociální demokracie sama podílela na práci komise, která připravila podklady pro vládní návrh zákona o církevních restitucích. Senát by ho měl schválit příští týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský kardinál Dominik Duka vysvětluje důvod kritiky

„Pan Sobotka byl dobře seznámen s jejími závěry a všichni její účastníci se shodli na tom, že ty čísla sedí a nároky jsou přiměřené a že takto by se věc dala řešit. Pokud se změnila řekněme politická situace sociální demokracie a pracuje způsobem, jako je tato kampaň, tak je to politováníhodné.“

Volební manažer sociálních demokratů a poslanec Jan Hamáček Radiožurnálu řekl, že plakát pouze vyjadřuje nesouhlas s postupem vlády Petra Nečase v této věci. Podle něj upozorňuje na nezodpovědné zadlužování dalších generací.

„Máme za to, že ta suma je neadekvátní, že celý zákon je špatně. Koneckonců ani vládní politici nebyli schopni tento zákon obhájit. Prostě je to celé špatně. Volební kampaň obecně pracuje s jistou formou nadsázky, ale já mám pocit, že tento billboard nemůže nikoho urazit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle volebního manažera sociální demokratů a poslance Jana Hamáčka plakát upozorňuje na nezodpovědné zadlužování dalších generací

Podle církví ČSSD nevede věcnou diskuzi a vyvolává nenávist k náboženským společnostem. Podle pražského kardinála Dominika Duky jsme svědky politického jednání, které neodpovídá základním principům slušnosti a demokracie.

„Dovedeme pochopit, že mohou být různé výhrady, ale nerespektování Ústavního soudu, jeho výnosu, nerespektování základních práv, žonglování s referendem a výčtovým zákonem je nová forma diskriminace věřících občanů této země. To je důvod, proč napříč všemi křesťanskými společnostmi a Federace židovských obcí vzniklo toto prohlášení,“ vysvětluje důvod kritiky Duka.

Podle teologa a sociologa Tomáše Halíka navíc ČSSD v kampani používá nepravdivé argumenty:

„Já jsem zděšen tím, že Česká sociální demokracie vede skutečně podlou a nepravdivou kampaň, která ji naprosto diskredituje. Tenhleten krok prozrazuje, že oni vlastně nemají vlastní program, vlastní vizi a nemají co společnosti nabídnout. Chytají se proto toho, že budou oživovat staré předsudky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a Jeroným Tejc, který vede poslanecký klub sociální demokracie

Podle Halíka se kritika kampaně netýká tisíců poctivých členů ČSSD a také těch, kteří byli v době nacismu a komunismu spolu s věřícími v lágrech a vězeních.

Poslanci Jeronýmu Tejcovi z ČSSD se nelíbí, jakým způsobem má být vyrovnání s církvemi provedeno:

„Já říkám, že způsob vyrovnání s církvemi je nespravedlivý, je nadhodnocený a církve mají dostat více, než co jim k roku 1948 patřilo.“

Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla nejde o restituci, ale o napravení křivd a zároveň o nastartování modelu, kdy se církve budou financovat samy.

„Modely mohou být různé, ale nějaký model se musí přijmout. Ne zneužít - říct 135 miliard se daruje. Ono to tak není. A tím, že se tímhle sdělením zaplaví země, tak se do jisté míry zneužívá mocenského postavení a to už jsme na hraně zneužití moci. V téhle chvíli máme pocit, že ČSSD své postavení zneužila a že v podstatě nespravuje tuto zemi tak, aby existovala úcta k druhým a k tomu, co stát se zavázal splnit," říká Ruml.

Věc má podle literárního historika Martina C. Putny dva zásadní aspekty: právně-historický a morální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Radiožurnálu byl literární historik Martin C. Putna

„Z právně-historického aspektu není pochyb o tom, že majetek církvím patří. Druhý aspekt je ten morální, to znamená, k čemu to bude dobré. Tam si myslím, že ty církve všechno prošustrují, že různí takzvaní zbožní podnikatelé už jsou v nitru těch církví připraveni a církve brzy nebudou mít nic. Až budou chudé jako kostelní myši, tehdy může v českých zemích nastat nějaká obroda."

Sám Putna billboard neviděl: „Já se snažím na billboardy nedívat, protože mě to opravdu nezajímá. Mě skutečně zajímá, jestli nastane nějaká duchovní obroda. To, co se děje teď, opravdu směřuje spíš opačným směrem."

Alžběta Havlová, Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme