Nadšenci do Lega sbírají peníze na podporu Ukrajiny. Dárci mohou vyhrát stavebnici zničených památek

Ukrajina shání pomoc pro svůj boj s ruskými okupanty všude, kde ji jen může získat. Pořádají se dárcovské konference, světové vlády přispívají penězi i vojenským materiálem. Málokoho by ale napadlo, že pomáhají dokonce i hračky. Řeč je o Legu. V tomto případě ale nejde o sady, které běžně najdete na pultech obchodů. Tyto jsou naprosto jedinečné, tvůrci v nich obnovili ukrajinské památky.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sada LEGO Oděského národního akademického divadla opery a baletu od Daniela Seidla

Sada LEGO Oděského národního akademického divadla opery a baletu od Daniela Seidla | Foto: United24

Jedná se o projekt několika nadšenců do Lega a ukrajinské vládní platformy United24. Speciální stavebnice se ale nedají nikde koupit, můžete je jen vyhrát. Abyste se ovšem do slosování vůbec dostali, musíte nejprve iniciativě United24 darovat minimálně 24 dolarů (zhruba 560 korun). Peníze pak jdou na obnovu zničených budov na Ukrajině a pomoc ve válce proti Rusku.

‚Úspěch nad očekávání.‘ Češi vybrali na drony skoro 133 milionů. Padesát milionů poslal jediný investor

Číst článek

První sady Lega iniciativa vydala už loni v listopadu pod hashtagem #LEGOWITHUKRAINE. To byl třeba kyjevský monument Matka Ukrajina nebo stará vodárenská věž v Mariupolu. Druhá vlna stavebnic se objevila minulý měsíc jako #UKRAINEinLEGObricks. Najdete tam například slavnou kyjevskou Zlatou bránu, astronomickou observatoř v Mykolajivu, národní operu v Oděse nebo chánský palác Bachčisaraj na Krymu.

Modely jsou realistické a propracované a k dispozici jsou vždy ve třech sadách. Dárci si můžou vybrat, jestli chtějí modely z první série nebo z nové. Každopádně ale mají šanci vyhrát jednu z patnácti sad.

S kampaní pro Ukrajinu ale společnost Lego ale s projektem přímo spojená není, i když jsou všechny modely vyrobené z autentických kostek. Tvůrci od USA, Německa po Polsko a Ukrajinu spojili své síly a modely ukrajinských památek vytvořili naprosto dobrovolně.

United24 už dokázala vydělat nemalé částky nejen zmíněnou stavebnicí. Iniciativu před dvěma lety založil prezident Volodymyr Zelenskyj. Má získávat peníze pro ukrajinský boj s ruskými okupanty a obnovu staveb a struktur.

Název zahrnuje cíl iniciativy - společně pomáhat Ukrajině 24 hodin, 7 dní v kuse. Číslo 24 má ale ještě hlubší význam. 24. srpna slaví Ukrajinci Den nezávislosti a 24. února 2022 Ukrajinu napadli Rusové.

Dary za 15 miliard

Jak uvádí server CNN, platforma už od svého spuštění vybrala v přepočtu přes patnáct miliard korun od dárců ze 110 zemí světa. Z peněz se prý podařilo obnovit a opravit pět nemocnic, 18 bytových domů a 24 mostů. Nakoupilo se i 240 sanitek nebo 659 nemocničních generátorů. A to není všechno, finance šly také na systémy protivzdušné obrany, vývoj bojových robotů a výrobu desítek tisíc ukrajinských dronů.

‚Když ne vláda, posíláme my.‘ Slovenská sbírka pro Ukrajinu překonala cíl po necelých dvou dnech

Číst článek

K nápadu vyrobit stavebnice ukrajinských památek vedlo několik událostí. V roce 2022 Nadace Lego darovala v přepočtu zhruba 700 milionů korun na pomoc při přestavbě škol a dalších institucí na Ukrajině a na poskytování vzdělání ukrajinským uprchlíkům v jiných zemích.

V březnu stejného roku pak pro Ukrajinu získal v přepočtu necelých 3,5 milionu korun chicagský výrobce hraček Citizen Brick. Firma tehdy vyrobila a dala do prodeje minifigurku Zelenského z Lega.

A to byla základní inspirace. Přispěla k tomu i oficiální řada Lega pro dospělé nazvaná Lego Architecture. Vedení United24 si tehdy řeklo, když může být z Lega Socha svobody, tak proč ne kyjevská Matka Ukrajina?

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme