Zavaleni oblečením. Evropa bojuje s textilním odpadem. Jak jsme na tom my?

V roce 2020 vyprodukovaly země EU odhadem 6,95 milionu tun textilního odpadu, což představuje přibližně 16 kg ročně na osobu. Pouze 27 procent evropského textilního odpadu se znovu použije nebo recykluje, zatímco 73 procent se skládkuje nebo spaluje, uvádí zpráva udržitelného investora Ambienta. Jak si v recyklaci oblečení vede Česká republika?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Pardubicích brzy přibydou kontejnery na staré oblečení

V Česku se ročně vyhodí přibližně 180 000 tun textilu, přičemž jen 3 až 4 procenta se dostanou do kontejnerů na směsný odpad | Foto: Honza Ptáček

Hlavními zdroji téměř 7 milionů tun textilního odpadu ročně v EU jsou oděvy a předměty z domácnosti. Odhaduje se, že 4 až 9 procent výrobků uvedených na trh je rovněž zničeno dříve, než jsou vůbec použity –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ročně se jedná o 264 000 až 594 000 tun textilu, píše server Euronews.

Hory starého oblečení pak většinou končí na obrovských skládkách v zemích s nízkými příjmy. Česká republika se spíše snaží tento celoevropský problém řešit, než aby k němu více přispívala.

5:24

Shein pod lupou EU. Teď se ukáže, zda kopíruje design a kupuje bavlnu z nucených prací, říká expertka

Číst článek

V zemi se ročně vyhodí přibližně 180 000 tun textilu, přičemž jen 3 až 4 procenta se dostanou do kontejnerů na směsný odpad. K recyklaci se vytřídí 39 000 tun, zatímco nerecyklovatelného znečištění v popelnicích na směsný odpad je 75 000 tun. Česko má však v plánu změnit současnou praxi nakládání s odpady.

„Aby se snížilo množství odložených textilií, budou od začátku roku 2025 obce povinně zřizovat místo, na kterých mohou občané nepotřebný textil a obuv odložit. V budoucnu na náklady spojené se sběrem a svozem budou obcím přispívat samotní výrobci,“ píše se na webových stránkách ministerstva životního prostředí.

„Doposud jsou kontejnery na textil umístěny zhruba na 10 000 místech po celé České republice. Zákon o odpadech, který byl schválen v roce 2020, udává povinnost obcím zřídit sběrné místo. Co ovšem nebylo minulou vládou vyřešeno, je financování sběrné sítě, separace a následná recyklace,“ stojí v tiskové zprávě z prosince minulého roku.

Ministr Petr Hladík zdůraznil, že cílem je zajistit, aby se recyklovalo více textilu, a zvýšit efektivitu recyklačního úsilí.

V Česku je přibližně 10 000 sběrných míst pro textil, ale stávající zákon o odpadech vyžaduje pouze sběr, nikoli recyklaci. Nový systém počítá se zřízením více sběrných míst na dostupných místech, jako jsou radnice nebo obchody, podobně jako je tomu v případě baterií a elektroodpadu.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme