Gruzínská prezidentka nepodepíše zákon omezující práva LGBT+. Podle kritiků je inspirovaný Ruskem

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová odmítla podepsat takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých, který podle lidskoprávních organizací omezí práva sexuálních menšin (LGBT+). S odvoláním na mluvčí hlavy státu o tom ve středu informovala agentura AFP, která upozornila, že Zurabišviliová normu nevetovala, ale poslala ji zpět do parlamentu, a podepsat ji tak může předseda zákonodárného sboru.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínská prezidentka, Salome Zurabišviliová na návštěvě v Praze

Prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prozápadní prezidentka podle své mluvčí zákon nepodepsala, aniž by ho vetovala. Média už dříve uvedla, že pokud by Zurabišviliová zákon vetovala, tak vládní strana Gruzínský sen, která normu prosadila, má v parlamentu dostatek křesel, aby rozhodnutí prezidentky přehlasovala. V případě, že prezidentka zákon odmítne podepsat a vrátí ho bez vetování, dokument může podepsat předseda parlamentu, píše ruská agentura TASS.

Gruzínský parlament schválil ve třetím a tedy závěrečném čtení takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých v polovině září. Norma podle agentury Reuters umožní úřadům zakázat akce na podporu lidí z řad LGBT+, umožní cenzuru filmů a knih, počítá také se zákazem sňatků lidí stejného pohlaví či zákazem chirurgických zákroků na změnu pohlaví.

Slovenští vládní radikálové chtějí omezit výuku o LGBT. ‚Starejte se o sebe,‘ vzkázal ministr školství

Číst článek

Představitelé Gruzínského snu tvrdí, že zákon je zapotřebí k ochraně tradičních morálních norem v zemi. Jeho odpůrci namítají, že je inspirovaný Ruskem, kde režim v uplynulých letech zavedl řadu represivních opatření proti sexuálním menšinám. A jsou přesvědčeni, že cílem novinky je posílit podporu vlády mezi konzervativci před parlamentními volbami, které jsou naplánované v Gruzii ke konci října.

Práva LGBT+ jsou v hluboce religiózní gruzínské společnosti, ve které se těší široké podpoře konzervativní pravoslavná církev, ožehavé téma. Podle průzkumů převážná část společnosti nesouhlasí se vztahy lidí stejného pohlaví a každoroční pochod Tbilisi Pride opakovaně čelil fyzickým útokům.

Gruzie přijala zákon mířený proti LGBT menšinám. Den nato došlo k vraždě transgender modelky

Číst článek

Zmíněný zákon je už druhým v zemi, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem. Gruzínský sen nedávno, a navzdory masovým protestům v Tbilisi, prosadil zákon o zahraničním vlivu. Obě normy se dočkaly kritiky z Evropské unie, o jejíž členství Gruzie požádala v dubnu 2022, krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 tradičně vystupovala jako prozápadní země, ale vztahy se Západem se v poslední době zhoršily. Stranu Gruzínský sen, která v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, obviňují kritici z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme