Mít děti už není norma ani povinnost. Rodičovství je jedním z mnoha životních cílů, míní sociolog

Zájem o založení rodiny v Česku slábne. Před třemi lety takzvaná úhrnná plodnost klesla na 1,62 dítěte, tedy nejnižší hodnotu za posledních deset let. „Dnes si méně než polovina lidí myslí, že je třeba mít děti, aby člověk smysluplně žil,“ přibližuje pro Český rozhlas Plus Martin Kreidl z Katedry sociologie Masarykovy univerzity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě s dospělým

Zájem o založení rodiny v Česku slábne (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Výzkum Současná česká rodina se zaměřuje na dlouhodobé i krátkodobé trendy, které rodinnou sféru ovlivňují. Na podzim roku 2021 se například česká společnost potýkala s další pandemickou vlnou a silně rostoucími cenami energií.

„Tam najednou jedna třetina lidí, kteří aktuálně měli partnerský vztah, říkala, že uvažují o tom, že se s partnerem, partnerkou rozejdou. To je naprosto bezprecedentní číslo,“ upozorňuje výzkumník v pořadu Leonardo Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání s vědci a odborníky, kteří umí zaujmout

Pandemie pro mnohé zkomplikovala i plánování budoucnosti. Zatímco mladší lidé se mnohdy rozhodli zvažované rodičovství odsunout, starší o rodině přemýšleli jinak.

„Velmi často udělali takové rozhodnutí, že když nemůžu mít dítě teď, tak už ho třeba nebudu mít vůbec,“ srovnává sociolog.

‚Rodičovství není povinnost‘

Rodičovství dnes není takovou normou, jako tomu bylo například na konci komunistického režimu. „Tehdy rodičovství byla věc univerzální,“ přibližuje výzkumník. „Každý, kdo mohl, každá žena, která toho fyzicky byla schopná, fakticky dítě měla.“

Dnes jsou si lidé častěji vědomi toho, že rodičovství jako norma neexistuje. Vyjednávají o něm proto už v ranějších fázích vztahu, míní profesor. „Cítí potřebu si postoje k rodičovství vyjasnit, aby se nestalo, že spolu budeme budovat partnerský vztah, a pak si najednou řekneme: Ty jo, my to každý s tím rodičovstvím máme jinak.“

16:59

Nevidomá Alena: Setkala jsem se i s poznámkou, že mám dceru kvůli své sobeckosti

Číst článek

Rodičovství navíc páry často zvažují velmi pragmaticky a racionálně. „Dnes si méně než polovina lidí myslí, že je třeba mít děti, aby člověk smysluplně žil,“ zdůrazňuje sociolog a pokračuje:

„Už dávno to není podmínka pro naplněný život. Už není žádná norma, žádná povinnost mít děti. Rodičovství se dostalo do pozice jednoho z mnoha životních cílů. Ta norma rodičovství, rodičovské povinnosti se rozpadla. Ta neexistuje.“

Ideál dvou dětí

Přesto si velká část lidí svou ideální budoucnost přestavuje v roli rodičů a s dětmi. „Ten ideál pořád v české společnosti je mít dvě děti,“ míní výzkumník.

„Ale síla toho ideálu, ten závazek, že ten ideál skutečně naplním a že ho naplním bez ohledu na okolnosti — tenhle závazek klesá.“

Zvyšují se naopak nároky na partnerský i rodinný život. Lidé tak mají vysoká očekávání i sami od sebe a od toho, co svým dětem jako rodiče poskytnou. Otevřenější jsou ale v rozdělování rolí, všímá si sociolog:

Velký přehled změn 2025: volnější rodičovská, vyšší zálohy, daně, dávky a důchody i práce od 14 let

Číst článek

„Ženy mají šanci, že najdou muže, který bude, řekněme, k věcem přistupovat s otevřenou myslí a bude třeba ochotný vyjednávat o okolnostech, kdy a zda vůbec dítě budou mít. A já to vnímám, že to je velký pokrok ve společnosti.“ 

Ideál rodinného života už podle něj většina lidí nenaplní. Pořízení potomků totiž častěji odkládají tak dlouho, že k tomu nakonec nedojde, podotýká sociolog a dodává:

„Rozlučme se s představou toho, že by nejčastější typ české rodiny byli dva rodiče a dvě děti v jedné domácnosti.“

Jak se české rodiny změnily? Jak dnes přemýšlejí lidé o manželství? A dokáže stát a společnost rodinu ocenit? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu. 

Renata Kropáčková, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme