Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
Tisíce Gruzínců mezitím denně demonstrují proti rozhodnutí vlády pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Policie se je snaží rozhánět násilím.
„Zákonodárnými iniciativami se nikdy neproslavil, kromě tedy kritiky Západu - je příznivec konspiračních teorií, myslí si, že Západ stojí za většinou válečných konfliktů ve světě,“ říká Procházková.
„Protesty se zdají být nadějí na změnu, byť se přehnanému optimismu každopádně musím vyvarovat. Vše je teprve před námi a vynášet pozitivní soudy je ještě předčasné,“ míní Tamuna Manvelišviliová.
Současné gruzínské vládnoucí struktury se nepoučily a přišly s dalším vyloženě proruským opatřením – konkrétně s verdiktem až do roku 2028 zmrazit jednání s Bruselem o vstupu Gruzie do EU.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že při potyčkách s demonstranty byli zraněni tři policisté. Podle webu civil.ge byl zraněn i kameraman jedné z televizí, kterému policista nastříkal do očí pepřový sprej.
„Je mi líto všech těch poslanců, kteří tam seděli se zamrzlými výrazy, protože vědí, že jejich mandáty jsou výsledkem zfalšovaných voleb,“ prohlásila prezidentka na adresu poslanců vládnoucí strany.
„Podám žalobu k ústavnímu soudu kvůli porušení volebních principů,“ řekla na tiskové konferenci prezidentka, ačkoliv připustila malou naději na úspěch.
„Naši přátelé jsou zde, aby se k nám připojili při hledání způsobů, jak pomoci Gruzii dostat se z této krize,“ řekla prezidentka na adresu osmi zákonodárců z unijních zemí, kteří přijeli do Tbilisi.
„Lidé spoléhající se na vládní podporu jsou lehce manipulovatelní. Někteří z nich přirozeně pozitivně vzpomínají na Sovětský svaz, třeba s argumentem, že všichni měli co jíst,“ říká Aslan Artmeladze.
V hlasování podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a odmítají je uznat.
Volby podle ústřední volební komise vyhrála dosavadní vládnoucí strana Gruzínský sen. Opozice a Západ tvrdí, že tato strana vede autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem.
Prezidentka Salome Zurabišviliová, který vyjádřila podporu opozičním stranám, vyzvala obyvatele Gruzie, aby vyrazili protestovat proti výsledkům voleb do ulic.
Média informovala například o rvačce u volební místnosti na kraji Tbilisi mezi stoupenci Gruzínského snu a volebními pozorovateli. Na sítích se rovněž šíří video, na němž muž cpe do urny štos lístků.
Prezidentka volby označuje za volbu Gruzínců mezi proevropským, nebo proruským směrem. Vládnoucí strana Gruzínský sen naznačuje, že stojí o evropské partnerství, ale nechce si pokazit vztahy s Ruskem.
Práva LGBT+ jsou v hluboce religiózní gruzínské společnosti ožehavé téma. Zákon je také už druhým v zemi, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem.
Proti zákonu v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců jako proti „ruskému zákonu“. Odpůrci jej pokládají za známku obratu Tbilisi od Evropské unie k Rusku.
Jedná se o jeden z největších protestů v historii země. Demonstrace pokračovaly i v noci na pátek, policie ale nezasahovala tak jako předchozí noc, kdy použila slzný plyn a údajně i gumové projektily.
Mezi cestami, se kterými gruzínská vláda nesouhlasila, je podle agentury TASS i naplánovaná návštěva Česka 10. až 12. prosince. Podle Hradu má Česko o její příjezd nadále zájem.
Před budovou gruzínského parlamentu se ve čtvrtek večer sešli lidé k nové opoziční demonstraci, třetí v posledních třech dnech. Protesty vyvolal odpor proti zákonu o takzvaných zahraničních agentech.
„Dáváme hodinu na to, aby nositelé ruských zájmů učinili prohlášení, že stáhnou zákon z parlamentu. Jinak oznámíme další kroky,“ řekl opoziční předák Giorgi Vašadze.
Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo. Protestující po policistech házeli dělobuchy, petardy a zápalné lahve, uvedli reportéři z místa.
Třiapadesátiletý Saakašvili si má odpykat šestiletý trest poté, co byl v roce 2018 v nepřítomnosti odsouzen ze zneužití pravomoci a zatajování důkazů v době, kdy byl prezidentem.
Alexandr Laškarava byl jedním z několika desítek novinářů a kameramanů, které v metropoli napadli 5. července radikální odpůrci pochodu hrdosti sexuálních menšin Tbilisi Pride.
„Je logické, že se zemí, která konstantně směřuje k Evropě a chce ji, nemůže být zacházeno hůře než se zemí, která se konstantně od Evropy vzdaluje,“ dodala gruzínská prezidentka.