Demonstranti v Tbilisi dali vládě ultimátum. Požadují prohlášení, že stáhnou sporný zákon z parlamentu

Desetitisíce lidí se ve středu sešly před budovou parlamentu v Tbilisi, aby protestovaly proti kontroverznímu zákonu o zahraničních agentech. Informovala o tom agentura AFP. Podle gruzínské agentury Interpressnews dali vůdci protestu vládě ultimátum, aby normu stáhla a propustila zatčené z úterní demonstrace. Policie použila vodní děla. Podle kritiků návrh zákona v případě přijetí posune Gruzii k autoritářskému režimu po vzoru Ruska.

Tbilisi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti protestují proti kontroverznímu zákonu o zahraničních agentech

Demonstranti protestují proti kontroverznímu zákonu o zahraničních agentech | Zdroj: Reuters

Provoz na Rustaveliho třídě, kde se parlament nachází, již od odpoledne blokují demonstranti s vlajkami Gruzie a Evropské unie. Někteří protestující provolávali heslo: „Ne ruskému zákonu!“ Dav později obklopil budovu zákonodárného sboru.

„Dáváme přesně hodinu na to, aby nositelé ruských zájmů učinili prohlášení, že stáhnou zákon z parlamentu a propustí lidi, kteří byli v úterý zatčeni. Jinak oznámíme další kroky,“ řekl opoziční předák Giorgi Vašadze podle agentury Interpressnews.

Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn | Zdroj: Reuters

Ta rovněž uvedla, že demonstranti buší na mříž u vchodu do budovy zákonodárného sboru. Policie stejně jako v úterý použila vodní děla.

Kontroverzní zákon v úterý vládní většina v parlamentu schválila v prvním čtení. Už v úterý se před parlamentem sešly tisíce přívrženců opozice, jejichž protest skončil až po deseti hodinách ve středu časně ráno. Policie zadržela 66 demonstrantů, kterým hrozí postih za výtržnosti a neuposlechnutí pokynů policie, uvedlo ministerstvo vnitra.

Podle ministerstva během potyček byla zraněna padesátka strážců zákona. Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo, demonstranti po policistech házeli dělobuchy, petardy a také zápalné lahve.

Navrhovaná norma by vyžadovala, aby se organizace, které získávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako „zahraniční agenti“ a podrobily se kontrole ministerstva spravedlnosti. Jinak by jim hrozily vysoké pokuty.

Kritici pokládají zákon o zahraničních agentech za posun zakavkazské republiky k autoritářskému režimu po vzoru Ruska, kde obdobný zákon platí od roku 2012. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová jej slíbila vetovat, protože podle ní ohrožuje naděje země na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ale vládní většina by její veto mohla přehlasovat.

Protesty v Gruzii | Zdroj: Reuters

Americké velvyslanectví označilo přijetí zákona v prvním čtení za „černý den pro gruzínskou demokracii“. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella není zákon slučitelný s hodnotami Evropské unie. Ke kritice normy se ve středu přidaly také některé státy EU a Ukrajina.

Zurabišviliová už v úterý podpořila demonstranty v prohlášení z newyorského sídla OSN. Prezidentka přitom původně vzešla z vládnoucí strany Gruzínský sen. „Jsem spolu s vámi, protože dnes ztělesňujete svobodnou Gruzii,“ prohlásila.

Kritici tvrdí, že Gruzínský sen má příliš blízko k Rusku a v posledních letech se země vydala směrem k autoritářství. Gruzínská společnost je po letech konfliktů s Ruskem ohledně Moskvou podporovaných separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie naladěna silně proti Moskvě, připomněla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme