Stav bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho se zhoršuje. Propusťte ho, volají europoslanci
Způsob, kterým gruzínské úřady zacházejí s bývalým prezidentem Michailem Saakašvilim, představuje hrozbu pro gruzínské ambice vstoupit do Evropské unie. Ve středu se na tom usnesli europoslanci. „Pokračující neschopnost zlepšit zdravotní stav bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho bude nadále poškozovat pověst Gruzie a brzdit její vyhlídky na kandidaturu do Evropské unie,“ uvádí se v usnesení, které bylo přijato většinou 577 europoslanců.
„Smrt Michaila Saakašviliho ve vazbě by byla ranou pro gruzínskou demokracii a reputaci Gruzie ve světě,“ stojí v rezoluci, kterou ve středu přijala většina Europarlamentu. Dále po gruzínské vládě požadují okamžité propuštění bývalého prezidenta a umožnění jeho léčby v zahraničí.
Expert: Válka na Ukrajině změní podobu evropských armád, kombinuje zákopy s technologiemi 21. století
Číst článek
Saakašvili byl zatčen na základě obvinění ze zneužití moci v říjnu 2021 poté, co se vrátil do Gruzie ze sedmi let v dobrovolném exilu. Bývalý prozápadní prezident Gruzie je od té doby ve vazbě a tvrdí, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.
Od uvěznění se jeho zdravotní stav dramaticky zhoršil a sám Saakašvili tvrdí, že byl úřady otráven. V toxikologické zprávě, kterou vypracoval mezinárodní lékařský kolektiv bylo potvrzeno, že vzorky Saakašvliho nehtů a vlasů obsahují stopy těžkých kovů a trpí příznaky, které se podobají otravě. Loni v květnu byl převezen na soukromou kliniku.
Na začátku února se Saakašvili objevil před soudem s žádostí o propuštění ze zdravotních důvodů. Soud jeho žádost zamítl, i když měl být podle gruzínského trestního řádu propuštěn.
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová se už v roce 2021 vyjádřila, že bývalému prezidentovi milost nikdy neudělí, protože by to podle ní mohlo být příčinou pro politický chaos v zemi.
Podle gruzínské ombudsmanky země už vyčerpala všechny možnosti, jak bývalého prezidenta léčit. Po Saakašviliho léčení v zahraničí volají i světoví politici. „Naléhám na gruzínský lid, gruzínské úřady, aby byly milosrdné. To, co se teď děje Michailovi, je potupné. Není to pro Gruzii dobré a musí to skončit,“ prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj ve video vzkazu loni v prosinci.
Vstup do EU je ještě daleko
Gruzie spolu s Moldavskem a Ukrajinou loni v březnu zažádala o kandidátský status. Ale na rozdíl od zbylých dvou zemí jí nebyl udělen. Evropská komise to odůvodnila potřebou rozsáhlých reforem, které bude země muset nejdříve provést, například posílit nezávislost gruzínských soudů.
Europoslanci zacházení s vězni jako je Saakašvili mají za: „lakmusový papírek odhodlání gruzínské vlády řídit se evropskými hodnotami a dostát svým deklarovaným evropským ambicím, a to i pokud jde o status kandidátské země EU.“
Expert: Válka na Ukrajině změní podobu evropských armád, kombinuje zákopy s technologiemi 21. století
Číst článek
Myšlenka vstupu do EU se v Gruzii těší drtivé podpoře veřejnosti, ale vládnoucí strana, která je u moci od roku 2012, nedokázala zatím dotáhnout reformy tak daleko, aby byl Gruzii přidělen status kandidátské země EU.
K situaci bývalého gruzínského prezidenta se vyjadřují i čeští politici. Poslanecký klub starostů a nezávislých nedávno vydal prohlášení, ve kterém mimo jiné žádá i propuštění Michaila Saakašviliho s umožnění jeho léčby v zahraničí.
„Vyzýváme tímto Gruzii, aby pokračovala ve svých snahách o evropskou integraci, tak jak si přeje většina gruzínského obyvatelstva, a Michailu Saakašvilimu umožnila zahraniční léčbu," stojí v dopise, které poslanci hnutí STAN odeslali na velvyslanectví Gruzie.
The health of @Mikheil Saakashvili is in a critical condition. If he dies, it would threaten Georgia's path to the EU 🇪🇺🇬🇪, since human rights are a condition.
The petition was signed by 18 deputies from the @Hnutí STAN movement and sent to the Embassy of Georgia in Prague.
17:14 – 10. 02. 2023