„V nadcházejících volbách jde Gruzii o budoucí směřování země, půjde buď směrem k Evropské unii a Západu, nebo k Rusku,“ komentuje aktuální stav expertka Zinaida Bechná pro iROZHLAS.cz.
Gruzie má velké dilema – chce na Západ, ale cítí, že úplně se odříznout od Ruska je nebezpečné, když vidí, co se děje třeba v Arménii, zamýšlí se Josef Pazderka v podcastu Na Východ!.
Zakladatel vládní strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili se minulou sobotu nechal veřejně slyšet, že by se Gruzie měla omluvit Jižní Osetii za rozpoutání války z roku 2008.
V Šaakašviliho příběhu hraje roli i Rusko, bývalý gruzínský prezident se vždy prezentoval jako odpůrce Vladimira Putina. Představoval úspěšný příběh reformace, které byly úplně jiné než v Rusku.
Demonstraci svolalo Sjednocené národní hnutí, které založil vězněný exprezident Michail Saakašvili. Protestujícím vadí autoritářské směřování vlády i věznění Saakašviliho.
Před 14 lety svedlo Rusko s Gruzií válku a dodnes okupuje asi pětinu jejího území. Navzdory tomu do zakavkazské země míří od jara desítky tisíc Rusů, což mnozí běžní Gruzínci nesou jenom s nelibostí.
Gruzínské úřady v noci na čtvrtek převezly bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho z vojenské nemocnice v Gori do věznice ve městě Rustavi. Saakašvili při tom kladl fyzický odpor.
Třiapadesátiletý Saakašvili si má odpykat šestiletý trest poté, co byl v roce 2018 v nepřítomnosti odsouzen ze zneužití pravomoci a zatajování důkazů v době, kdy byl prezidentem.
Volební komise na Ukrajině sečetly přibližně 25 procent hlasů. Sluha lidí vede s 42 procenty. Jak a proč Ukrajinci volili, popsali v reportáži Radiožurnálu.
Šéf Kremlu rovněž nepřímo obvinil Kyjev z odpovědnosti za smrt někdejšího vůdce doněckých vzbouřenců Alexandra Zacharčenka, zabitého při srpnovém atentátu.
Soud v gruzínském hlavním městě Tbilisi uložil v nepřítomnosti exprezidentovi Saakašvilimu šestiletý trest vězení za zneužití pravomocí a tajení důkazů svědčících o zbití opozičního poslance.
Gruzínská hlavní prokuratura oznámila, že požadavek na vydání exprezidenta Michaila Saakašviliho zůstává v platnosti. V Gruzii ho totiž čeká soud za překročení prezidentských pravomocí.
Gruzínského exprezidenta v pondělí v Kyjevě zadrželi ukrajinští pohraničníci a násilím ho deportovali do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal.
Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili byl v pondělí zatčen v Kyjevě, oznámili novinářům jeho spolupracovníci. Odpoledne byl pak deportován z Kyjeva do Varšavy.
Kyjevský soud odmítl stížnost Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů, které mu - již po odebrání ukrajinského občanství - odmítly udělit azyl či poskytnout ochranu jako uprchlíkovi.
Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta a odvolaného ukrajinského gubernátora Michaila Saakašviliho.
Tisíce přívrženců bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho přišlo v neděli do centra Kyjeva na demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Porošenka.
Ukrajinská prokuratura požádá soud o předběžnou vazbu Michaila Saakašviliho v podobně domácího vězení. Saakašvili v cele předběžného zadržení mezitím podle svého obhájce politika zahájil hladovku.
Ukrajinská tajná služba v pátek opět zadržela bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Informaci o svém zadržení nejdříve zveřejnil sám Saakašvili na svém facebookovém účtu.
Odvolaný gubernátor ukrajinského oděského regionu Michail Saakašvili nepřišel ve stanovenou lhůtu k výslechu. Chce se sejít ve stanovém městečku, které příznivci postavili před úřadem vlády.