Ukrajina chce rozbít obchodování s pasy, prověří všechna občanství od vyhlášení nezávislosti
Ukrajinská vláda vyhlásila boj proti takzvaným „falešným Ukrajincům“. Tedy lidem, kteří dostali občanství na základě nepravdivých údajů. Podle agentury Unian proto státní migrační úřad spustil rozsáhlou prověrku všech, kdo v zemi od roku 1991 dostali pas.
Ukrajinské pasy se v minulých letech staly předmětem obchodu. Zájem o něj mají hlavně Rusové a řada lidí si na zprostředkování ukrajinského občanství založila živnost.
Oběti z Donbasu: ti, na jejichž práva se zapomíná na obou stranách války
Číst článek
„Jsem právník a zaměřuji se na migrační právo Ukrajiny. Ve své praxi pořád slýchám ty samé dotazy, a tak jsem se rozhodl natočit sérii krátkých videí. Řeším v nich jen jedno - způsoby, jak získat ukrajinské občanství. Zároveň vám dám několik užitečných rad, jak s žádostí co nejlépe uspět,“ říká na svém youtubovém profilu právník Igor Kovalčuk.
Co nejrychlejší prověrka
Ukrajina teď chce podobnou praxi zarazit. Tohle rozhodnutí přichází v době, kdy země zavádí nové biometrické pasy a na rozdíl od Ruska má už přes půl roku bezvízový styk s Evropskou unií. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov uvedl, že úřady musí prověrku dokončit co nejrychleji.
„Pracovníky státní migrační služby čeká opravdu velký kus práce. Potřebujeme zjistit, kdo a jak obešel úřední pravidla, a poučit se z toho. Náš migrační systém musí být jako skála, přes kterou se nikdo nepoctivý nedostane,“ uvedl ministr.
Podle něj někteří lidé v žádosti o občanství vědomě lhali. Státní migrační služba se zaměří hlavně na případy, kdy se žadatel prokázal nově vydaným rodným listem, anebo kdy o udělení pasu rozhodl soud.
Saakašvili bez pasu
Jedním z lidí, kterému úřady občanství už odebraly, je bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili. Tomu pas v roce 2015 osobně udělil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Oba politici se ale později rozhádali a Kyjev loni oznámil, že Saakašvili ve vstupních formulářích uvedl nesprávné údaje.
Gruzínský soud poslal Saakašviliho na tři roky do vězení. Exprezident je na Ukrajině
Číst článek
Gruzínský exprezident tohle tvrzení odmítl a s ukrajinským pasem v ruce označil celý případ za osobní mstu. „Pas není žádná hračka. To není věc, kterou vám oligarchové můžou vydat a pak najednou sebrat. S tímhle údajně už neplatným pasem jsem se bez problémů prokázal i v Americe. Nikdo se tam nad ničím nepozastavil.“
Saakašvili ale o ukrajinský pas nakonec přišel a teď se o jeho navrácení soudí. V zemi zatím marně žádá alespoň o udělení azylu.
Pas je předmětem sporů i v případě ruské poslankyně a bývalé ukrajinské prokurátorky Krymu Natalji Poklonské. Ruské zákony politikům zakazují dvojí občanství a Moskva tvrdí, že Poklonská už ukrajinský pas nemá. Podle Kyjeva ale stoupenkyně separatistů dál zůstává občankou Ukrajiny a o zrušení občanství musí požádat soud.