Za zneužití pravomocí a tajení důkazů šest let. Gruzínský soud poslal Saakašviliho v nepřítomnosti do vězení

Soud v gruzínském hlavním městě Tbilisi uložil ve čtvrtek v nepřítomnosti exprezidentovi Michailu Saakašvilimu šestiletý trest vězení za zneužití pravomocí a tajení důkazů svědčících o zbití opozičního poslance. Tato provinění byla podle obžaloby spáchána v době, kdy Saakašvili v letech 2004 až 2013 vykonával funkci hlavy státu.

Tbilisi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili

Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

V jiném procesu byl Saakašvili rovněž v nepřítomnosti odsouzen už letos v lednu, a to ke třem letům odnětí svobody. Soud v Tbilisi ho tehdy uznal vinným z utajení důkazů o vraždě bankéře Sandra Girgvlianiho a z překročení pravomocí, které spočívalo v omilostnění policistů odsouzených za tento zločin spáchaný v roce 2006.

Gruzínská prokuratura trvá na vydání exprezidenta Saakašviliho, Polsko o něj požádala již v srpnu

Číst článek

Čtvrteční odsuzující verdikt se týká případu z roku 2005. Jednalo se o brutální zbití opozičního člena parlamentu Valerije Gelašviliho. Prokuratura v tomto procesu Saakašviliho obžalovala z toho, že organizoval útoky i na jiné své politické odpůrce.

Exprezidentovi stoupenci stejně jako v lednu i ve čtvrtek rozsudek kritizovali jako politické rozhodnutí. Pramálo je přitom o opaku přesvědčilo prohlášení soudkyně Šoreny Guntsadzeové: „Je důležité říci, že soud kategoricky vylučuje jakýkoli politický motiv tohoto verdiktu.“

Saakašvili byl zpočátku úspěšným a oblíbeným politikem, po prohrané válce s Ruskem v roce 2008 začal být ale obviňován z autoritářství. Po porážce Saakašviliho strany v parlamentních volbách v roce 2012 a vítězství oligarchy Bidziny Ivanišviliho bylo mnoho Saakašviliho spolupracovníků stíháno kvůli podezření z korupce a zneužívání pravomocí.

Saakašvili odešel do zahraničí a určitou dobu působil na Ukrajině, než se rozkmotřil s tamním prezidentem Petrem Porošenkem a byl ze země vyhoštěn. Nyní je zřejmě v Nizozemsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme