Na nahrávce zazněla například gruzínská hymna a po ní slova prvního demokraticky zvoleného prezidenta Zviada Gamsachurdii „Ať žije nezávislost Gruzie!“.
Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
„Aby si Gruzínský sen udržel moc, potřebuje obětního beránka. Místo toho, aby tedy mluvil o skutečných problémech země, káže o likvidaci opozice a omezování práv LGBTQ+,“ líčí Gvantsa Pertia.
Masové protivládní protesty v Gruzii nemají vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí a státní aparát s pomocí policie a maskovaných rváčů drží společnost pod krkem.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.
„Chápu, že lidi, kteří chtějí do Unie, a je jich tady většina, budou v ulicích, že to pravděpodobně vydrží stejně, jako to vydrželi Ukrajinci na Majdanu,“ říká český turista Tomáš.
Po půlnoci se lidé rychle rozešli, zůstalo tu pár tisíc nejvěrnějších, kteří občas zaskandovali, pustili rachejtli a občas zamávali gruzínskými vlajkami nebo vlajkami Evropské unie.
„Protesty se zdají být nadějí na změnu, byť se přehnanému optimismu každopádně musím vyvarovat. Vše je teprve před námi a vynášet pozitivní soudy je ještě předčasné,“ míní Tamuna Manvelišviliová.
Současné gruzínské vládnoucí struktury se nepoučily a přišly s dalším vyloženě proruským opatřením – konkrétně s verdiktem až do roku 2028 zmrazit jednání s Bruselem o vstupu Gruzie do EU.
„Spontánní protesty vznikly v momentě, kdy premiér řekl, že Gruzie pozastavují přístupové rozhovory s EU do roku 2028,“ říká studentka a účastnice protestů pro iROZHLAS.cz.
Gruzii již čtvrtý den zužují protivládní demonstrace.„Policie proti demonstrujícím zasahuje brutálním způsobem za použití vodních děl, pepřového spreje a slzného plynu,“ říká jejich účastnice.
Už před půlnocí místního času policie proti demonstrantům použila vodní děla. „Znovu jsme svědky nepřiměřených útoků proti lidem a médiím v Gruzii,“ napsala prezidentka Salome Zurabišviliová.
Podle průzkumů veřejného mínění se vstup do EU těší v Gruzii velké oblibě. „Nehodláme se vzdát. Nevzdáme se,“ řekla v pátek vůdkyně největší opoziční strany Koalice za změnu Elene Choštariová.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že při potyčkách s demonstranty byli zraněni tři policisté. Podle webu civil.ge byl zraněn i kameraman jedné z televizí, kterému policista nastříkal do očí pepřový sprej.
„Podám žalobu k ústavnímu soudu kvůli porušení volebních principů,“ řekla na tiskové konferenci prezidentka, ačkoliv připustila malou naději na úspěch.
„Lidé spoléhající se na vládní podporu jsou lehce manipulovatelní. Někteří z nich přirozeně pozitivně vzpomínají na Sovětský svaz, třeba s argumentem, že všichni měli co jíst,“ říká Aslan Artmeladze.
Proti zákonu v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců jako proti „ruskému zákonu“. Odpůrci jej pokládají za známku obratu Tbilisi od Evropské unie k Rusku.
Gruzínci se naštvali. Chtějí do Evropské unie a politici jim prý házejí klacky pod nohy. Teď nově parlamentem prošel takzvaný ruský zákon. V čem spočívá?
„Sledujeme vývoj už delší dobu, od momentu, kdy Gruzie s návrhem přišla a kdy to šlo do prvního čtení. Nezbývá mi než vyjádřit politování nad tím, že zákon byl skutečně přijat,“ říká eurokomisařka.
„Moc času, pokud demonstranti skutečně chtějí na situaci mít vliv, nezbývá,“ komentuje politolog Šír situaci v Gruzii. Sporný zákon o zahraničním vlivu by totiž mohl být odhlasován již příští týden.
Cílem pochodu bylo náměstí Evropy, účastníci měli vlajky Gruzie i Evropské unie, píše AFP. Tbilisi tvrdí, že usiluje o členství v EU navzdory prosazovanému zákonu.
Jedná se o jeden z největších protestů v historii země. Demonstrace pokračovaly i v noci na pátek, policie ale nezasahovala tak jako předchozí noc, kdy použila slzný plyn a údajně i gumové projektily.