Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
Gruzii již čtvrtý den sužují protivládní demonstrace. Ty začaly poté, co se vládnoucí strana Gruzínský sen rozhodla pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií. Protesty se uskutečnily i v neděli večer v několika městech napříč Gruzií. V Tbilisi byla studentka Sára Osterrothová, která Radiožurnálu situaci popsala. Demonstrace přichází v době, kdy Gruzínský sen čelí kritice kvůli neférovým říjnovým volbám a proruskému směřování.
„Policie zasahuje proti demonstrujícím brutálním způsobem za použití vodních děl, pepřového spreje a slzného plynu,“ říká k postupu pořádkových složek účastnice demonstrací Sára Osterrothová. „Policie slzným plynem opravdu nešetří. Nešetří ani vodou, která je ještě smíchávána s pepřovým sprejem,“ dodává.
Kromě oficiálních policejních složek na místě zasahují i neoznačení muži s kuklami. Protestující proti policii používají zábavní pyrotechniku a staví barikády. Ty jsou podle Sáry pro gruzínské protesty velmi neobvyklé.
‚Represe v ruském stylu.‘ Policie v Tbilisi zadržela 107 lidí při protestu stoupenců přibližování k EU
Číst článek
„Omlouvám se, právě jsem musela přerušit nahrávání, protože na nás policie hodila kanystr slzného plynu,“ říká slyšitelně rozrušená Sára z Rustaveliho třídy v Tbilisi, kde se demonstranti schází. „Celý protest se posunul o několik set metrů dál, abychom si mohli vyčistit oči a nadechnout se čerstvého vzduchu,“ dodává zasažená demonstrantka.
Protesty podle ní vznikají spontánně, nemají žádného organizátora a konají se již v několika gruzínských městech. Předcházelo jim čtvrteční rozhodnutí vládní strany Gruzínský sen pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií do roku 2028.
Dění v Gruzii odsoudila Evropská unie či Spojené státy. Prozápadní prezidentka země Salome Zurabišviliová v sobotu řekla, že protestující pouze požadují konání nových voleb za podmínek, které by zajistily jejich férovost. Stejný požadavek demonstrantů zmiňuje i studentka Sára. „Jakékoli porušení zákona bude velmi přísně potrestáno,“ řekl k protestům gruzínský premiér Irakali Kobachidze.
Neklidná Gruzie
Situace v Gruzii je nestálá již delší dobu. Strana Gruzínský sen se totiž podle opozice postupně vzdaluje západnímu směřování. Místo toho podle ní přichází s proruskou a autoritativní politikou. Demonstrace se v zemi konaly i po říjnových parlamentních volbách. Za jejich vítěze se prohlásil Gruzínský sen, když získal 54 procent hlasů.
Opozice a západní organizace však zmiňují, že volby provázely různé nesrovnalosti. Pozastavení jednání s EU ze strany Gruzie přišlo právě poté, co Evropský parlament přijal rezoluci stvrzující, že gruzínské říjnové volby nebyly férové ani svobodné.