Když ukradnou právo volit, tak zbývá jen protestovat. Teď jde o konzistenci, říká expertka z Gruzie

Na konci října v Gruzii proběhly parlamentní volby, které s téměř 54 procenty podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana Gruzínský sen. Jejich výsledek ale stále zůstává kontroverzní, protože od lidí i mezinárodních pozorovatelů bylo v průběhu voleb hlášeno porušování férovosti voleb. „Lidé jsou frustrovaní, protože bylo patrné vměšování Kremlu do voleb a kampaně,“ říká expertka na média Mariam Gersamiaová z Tbilisi State University.

Rozhovor Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Tbilisi protestují proti výsledkům voleb

Lidé v Tbilisi protestují proti výsledkům voleb | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

Jaká je atmosféra v Tbilisi po proběhlých volbách?
Je tu velká frustrace a strach, protože lidé vidí, že úzké vazby na Rusko a antizápadní rétorika naší vlády zasáhly do voleb. Proč si myslím, že to bylo vměšování Kremlu? Není to pouze o podobnostech, které jsme viděli během proběhlých voleb v Gruzii a v Rusku, ale je to o celém systému, který je propojen s Ruskem a ruskou KGB. Což je velmi frustrující, protože tu na druhou stranu jsou organizace a obyčejní lidé, kteří věří v demokratické hodnoty. A tito lidé si nekupovali hlasy, ani nikoho během voleb nevydírali.

Zažili jsme tu porušování voleb, které bylo velmi dobře naplánované s nově vyvinutým elektronickým volebním systémem, jenž nebyl transparentní a vzbudil mnoho otázek. Také jsou hlášeny fyzické útoky při volbách a porušování tajného hlasování. Všechny tyto případy bude vyšetřovat soud, ale bohužel je také částečně ovládaný oligarchou z Gruzínského snu. 

Prezidentka Salome Zurabišviliová označila volby za nelegitimní. Opozice řekla, že na protest nebude chodit do parlamentu, což znamená politickou krizi. Lidé v malém počtu protestují. Požadují nové volby s novou centrální volební komisí a chtějí také podporu od zahraničních partnerů z Evropské unie, která teď Gruzii pozastavila přístupové rozhovory, což je zpráva pro současnou vládu, že Gruzii do EU nedovede.

Vidíte nějaké demokratické východisko z této situace?
Demokratické východisko by bylo, pokud by vláda vyhlásila nové volby. Protože když je nám ukradeno právo volit, tak jediná cesta je protestovat.

Myslíte si, že lidé v Gruzii jsou aktuálně ochotni protestovat? Vypadá to zatím totiž, že protesty jsou o dost menší než například na jaře.
Teď to není o číslech, ale konzistenci. Například pokud byste se ještě na jaře zeptala Gruzínů, hlavně generace Z, jestli jsou ochotni demonstrovat nebo se zajímají o politiku, tak vám většina odpoví, že ne. Ale během jednoho týdne se situace úplně změnila a viděli jsme obrovské demonstrace. V Gruzii je velmi nepředvídatelné, kdy lidé ukážou svou sílu, ale určitě to udělají, a ne ve prospěch této vlády.

Mariam Gersamiaová, profesorka z Tbilisi State University zaměřující se na psychologii médií | Foto: Tbilisi State University, Archiv Mariam Gersamiaové

Je to stejné v Tbilisi a zbytku země?
Nevím přesně, protože bydlím v Tbilisi. Určitě to ale jiné je, jelikož velká část populace žije v Tbilisi, a navíc tu žije většina těch, kdo se registrovali jako voliči. Ale nějaké demonstrace můžeme očekávat i jinde.

Ruská propaganda

Jakou roli hrála před volbami a během nich gruzínská média?
Máme hodně mezinárodních i lokálních médií, která pozorovala tyto volby. Ale nacházejí se tu také ruská média. Jeden podivný případ bylo třeba, když se jako novinář registroval oligarcha, který figuruje na sankčním seznamu Spojených států a porušil v minulosti i gruzínské právo.

Gruzínská média navíc nemají zdroje reportovat úplně všude, kde se volilo. Proto bylo velmi důležité, že sami občané svými telefony často natáčeli porušování svobodných voleb, takže máme i důkazy.

A o jaké případy porušování se jednalo?
Mohu vyjmenovat některé z nich. Jednalo se například o fyzické násilí za účelem zastrašování, dělo se to i před volbami, nikoliv jen o volebním dni. Dále šlo o sledování voličů, což je zakázané.

Také někdy volila jedna osoba na více občanských průkazů. Porušovalo se i volební soukromí, kdy ve volebních místnostech bylo vidět, koho lidé volí. Elektronický systém na vkládání volebních lístků byl také celkem netransparentní, protože společnost, která to provozuje, byla obviněna z korupce ve Venezuele a na Filipínách, tudíž ta technologie vzbuzuje otázky.

Politická kampaň před volbami vzbudila v Gruzii mnoho kontroverzí. Gruzínský sen například strašil válkou na Ukrajině na svých billboardech. Jak ji jako expertka na komunikaci a média hodnotíte?
Předvolební kampaň byla silně ovlivněna ruskou propagandou. Gruzínský sen dokonce používal obdobné prvky jako ruská vláda. Válku na Ukrajině využíval především k šíření strachu a bylo to ostudné, v kampani to skoro vypadalo, že Gruzínský sen tvrdí, že Ukrajinci si sami válku zvolili. Považuji to za nemorální.

Co všechno ovlivňuje ruská propaganda v Gruzii, ať už na sociálních sítích nebo v médiích?
Ovlivňuje naše emoce jako strach, nihilismus, frustraci a další. Jako mediální psycholožka mohu říct, že tolik dezinformací má vliv i na lidskou psychiku a mentální zdraví. Způsobuje to také to, že lidé se už nechtějí v politice angažovat a stávají se odevzdanějšími, což je jeden z propagandistických cílů.

Gruzie potřebuje nové volby, aby měla legitimní parlament a vládu, vyzývá prezidentka Zurabišviliová

Číst článek

Jeden z dalších problémů je, že v Gruzii existují gruzínsky píšící média, která fungují stejně jako například Sputnik nebo Russia Today. Ani bych je nenazývala médii, ale spíše zbraněmi v informační válce. Ruská propaganda funguje v mnoha zemích velmi podobně, využívá nenávistnou rétoriku, často homofobní, a straší válkou. Bohužel často nachází svou cílovou skupinu a zmanipuluje lidi, aby volili „proti válce“.

Co tyto volby znamenají pro budoucnost Gruzie?
Tento rok jsme už viděli velké protesty proti již zmiňovanému „ruskému zákonu“, ale ne všichni se zapojili a ne všichni přesně rozuměli tomu, o co jde. Ale teď se jedná o volby, kterých se účastnilo hodně lidí a jejich transparentnost zajímá většinu lidí, která volila. Pokud mezinárodní pozorovatelé nebo soud prohlásí volby za neférové, tak tato vláda ztratí mezi lidmi legitimitu, bude to zpráva i pro Evropu a Rusko. Nejspíše tu bude nějaká politická krize, ale politickými a oligarchickými krizemi si musela projít většina postsovětských zemí.

Zníte jako optimistka ohledně budoucího vývoje. Cítíte se tak?
Vidím, že nezáleží na tom, co Rusko dělá, a dělá skoro všechno, proto nakonec prohraje. Nevím kdy, jestli za rok nebo za víc let, ale jednou to přijde, jde jen o načasování. Gruzínskou budoucnost vidím v Evropě, nikoliv v Rusku. O těchto volbách jsem nikdy optimistická nebyla, ale jsem optimistická ohledně lidí a myslím, že i situace na Ukrajině také ovlivní náš region.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme