Penam se snažil získat zpět 98 milionů zabavených kvůli toastovému chlebu. Soud stížnost zamítl

Policejní plomba uvalená na majetek Pekárny Zelená louka v Herinku u Prahy kvůli dotaci na toastový chleba platí. Podnik spadající pod Penam z koncernu Agrofert neuspěl se stížností proti zajištění nemovitostí. Vrchní soud v Praze ji zamítl jako nedůvodnou, zjistily iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Kriminalisté továrnu a přilehlé budovy za 98 milionů korun obstavili koncem října. Pekárnu podezírají z dotačního podvodu, stejně tak dva její exmanažery.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pekárna Zelená louka z holdingu Agrofert získala na stavbu linky na výrobu toastového chleba značky Penam z unijních peněz 100 milionů korun

Pekárna Zelená louka z holdingu Agrofert získala na stavbu linky na výrobu toastového chleba značky Penam z unijních peněz 100 milionů korun | Zdroj: Profimedia

„Zajištění nemovitostí v rámci trestního řízení jako náhradní hodnoty za výnos trestné činnosti trvá, neboť Vrchní soud v Praze zamítl stížnost obviněné právnické osoby proti rozhodnutí o zajištění jako nedůvodnou,“ uvedl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje.

Ministerstvo vymáhá 100 milionů na ‚lepší tousťák‘ už tři roky. Díky obvinění má teď pozici poškozeného

Číst článek

Národní centrála proti organizovanému zločinu uvalila kvůli trestnímu stíhání plombu na majetek Pekárny Zelená louka koncem října, tedy krátce poté, co společnost obvinila z dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie ukončeného ve stadiu pokusu.

Zabavené nemovitosti kriminalisté vyčíslili na více než 98 milionů korun. „Nelze-li zajistit věc, která je nástrojem trestné činnosti nebo výnosem z trestné činnosti, může být místo ní zajištěna náhradní hodnota, která odpovídá, byť jen z části, její hodnotě,“ zdůvodnili to.

Pekárna vyrábějící produkty značky Penam měla posléze dvacet dní na to, aby se proti rozhodnutí o zajištění nemovitostí ohradila. Holding Agrofert jakékoli pochybení v souvislosti s inovační linkou na toastový chléb dlouhodobě odmítá. Respektujeme rozhodnutí Vrchního soudu, i když jsme stále přesvědčeni, že jsme jednali v souladu se zákonem,“ reagoval jeho mluvčí Pavel Heřmanský.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se loni v prosinci stal opět přímým vlastníkem Agrofertu, se k zaslaným dotazům redakce nevyjádřil.

Stíhání exmanažerů

Vedle Pekárny Zelená louka policie stíhá i dva bývalé manažery. Má jít o tehdejšího předsedu představenstva Václava Šrámka a jeho zástupce Michala Mikscheho. Zda si podali proti obvinění stížnost, evropský žalobce Bašný nechtěl komentovat. Mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej alespoň potvrdil, že policie nadále stíhá jednu právnickou a dvě fyzické osoby.

Kauza se týká dotace ve výši 100 milionů korun z evropských peněz, kterou České republice odmítl Brusel proplatit. V popisu projektu Pekárna Zelená louka uvedla, že půjde o linku „s výraznými inovačními prvky“, díky níž měla vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů. Kontroloři ale během evropského auditu zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii.

Podobný toastový chléb vyráběla německá společnost Lieken AG, která je rovněž členem skupiny Agrofert, už v roce 2013. Právě na „inovativnost“ byla přitom dotace určena. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným trest odnětí svobody od 5 do 10 let.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme