„Zákonodárnými iniciativami se nikdy neproslavil, kromě tedy kritiky Západu - je příznivec konspiračních teorií, myslí si, že Západ stojí za většinou válečných konfliktů ve světě,“ říká Procházková.
Třiapadesátiletý Kavelašvili byl jediným kandidátem v sobotním hlasování, které ovšem gruzínská opozice bojkotovala. Hlavu státu podle ústavních změn poprvé nevybírali voliči, ale sbor 300 volitelů.
Právě ministr obrany měl podle médií prezidentovi vyhlášení stanného práva. Minulý týden ve čtvrtek Kim jako ministr obrany rezignoval, od neděle byl zadržován a vyslýchán a v úterý byl zatčen.
„Lidé jsou naštvaní, že se něco takového může stát v roce 2024. Jde o ostudný okamžik moderní korejské historie,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Korejec Joumin Won.
Podle Demokratické strany, která má většinu v parlamentu, bylo úterní vyhlášení stanného práva neústavní a v rozporu s demokratickými normami. Hlava státu by proto měla neprodleně podat demisi.
Podle jihokorejské ústavy může prezident vyhlásit stanné právo v případě vojenského ohrožení nebo při potřebě zajistit vnitřní bezpečnost země. Musí ho ovšem zrušit, pokud se parlament vysloví proti.
Opozice rozvinula transparent s červeným otiskem ruky a nápisem „Krev na vašich rukou“, zatímco vládní tábor odpověděl transparentem obviňující opozici, že chce „válku, zatímco Srbsko chce pracovat“.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Novozélandský parlament hlasoval o sporném návrhu zákona. Má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory, uvedla agentura Reuters.
„Naši přátelé jsou zde, aby se k nám připojili při hledání způsobů, jak pomoci Gruzii dostat se z této krize,“ řekla prezidentka na adresu osmi zákonodárců z unijních zemí, kteří přijeli do Tbilisi.
„Instituce si velmi personalizujeme. A to je špatně, protože nám to zakrývá pohled na to, co nám přináší a jaká je mezi nimi rovnováha v celém systému,“ říká historička.
Předběžné výsledky napovídají, že hlasování v sedmých parlamentních volbách za posledních 3,5 roku opět přineslo roztříštěný parlament. Poslanecká křesla zřejmě získá devět stran či volebních koalic.
Práva LGBT+ jsou v hluboce religiózní gruzínské společnosti ožehavé téma. Zákon je také už druhým v zemi, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem.
„Odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy parlamentu bude záviset na Hlasu,“ říká pro Český rozhlas Plus slovenský opoziční poslanec František Mikloško.
Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Rvačku, při které i stříkala krev, odstartoval poslanec vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Alpay Ozalan. Bývalý profesionální fotbalista dal pěstí představiteli opozice Ahmetu Sikovi.
Naopak v novém francouzském parlamentu je zase rekordně málo nových poslanců. Malé zastoupení mají i ženy, které tvoří pouhých 36 procent členů Národního shromáždění.
SNS ve snaze obsadit funkci šéfa parlamentu, kterou do zvolení hlavou státu vykonával už bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini, podpořili i někteří představitelé Směru-SD premiéra Roberta Fica.
Gruzií otřásají protesty poté, co poslanci přijali kontroverzní zákon o zahraničních agentech. Cílí na neziskové organizace, novináře, politickou opozici a občanskou společnost.
Cílem pochodu bylo náměstí Evropy, účastníci měli vlajky Gruzie i Evropské unie, píše AFP. Tbilisi tvrdí, že usiluje o členství v EU navzdory prosazovanému zákonu.
Chystaný zákon má podle vládní strany Gruzínský sen vnést větší jasno do financování nevládních organizací. Odpůrci dokument označují za „ruský zákon“, sepsaný po vzoru Ruska.
Do budovy hongkongského parlamentu pronikly 1. července 2019 stovky demonstrantů. Ti se předtím zúčastnili protestního průvodu proti návrhu zákona umožňujícího vydávání zatčených do pevninské Číny.