Britský parlament má nejvíce nováčků od roku 1945. Více než polovina členů je bez poslanecké zkušenosti

Nově zvolená dolní komora britského parlamentu se v úterý poprvé sešla, je v ní 335 nových poslanců z 650 zvolených. To je nejvyšší číslo od roku 1945, kdy v lavicích usedlo 327 nováčků, napsal The Guardian. Naopak ve Francii z 577 poslanců 408 zasedlo už v předchozím Národním shromáždění, napsal s odkazem na nedělní druhé kolo voleb Le Monde.

Londýn/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Dolní sněmovny si dnes zvolili předsedu, jímž se stal Lindsay Hoyle

Členové Dolní sněmovny si dnes zvolili předsedu, jímž se stal Lindsay Hoyle | Foto: UK Parliament | Zdroj: Reuters

Volby v Británii minulý týden vyhráli středoleví labouristé, v Dolní sněmovně mají téměř dvoutřetinovou většinu. Ke 335 novým poslancům The Guardian přidal dalších 15, kteří už mají poslanecké zkušenosti, ale ne z posledního volebního období. Když labouristé naposledy střídali konzervativce u moci v roce 1997, nových poslanců bylo 257, tedy výrazně méně než letos.

První den ve sněmovně strávili britští poslanci pořízením společné fotografie, účastí na schůzkách o bezpečnosti, protokolu nebo standardech pro vedení kanceláře.

Členové Dolní sněmovny si v úterý zvolili předsedu, jímž se stal Lindsay Hoyle, který tuto funkci zastával i v minulém období a má podporu labouristů. Nikdo proti němu nekandidoval.

Hoyle byl členem Labouristické strany, členství se ale vzdal v roce 2019, kdy byl zvolen předsedou Dolní sněmovny. Po jeho zvolení začali postupně poslanci skládat přísahu, což potrvá několik dní.

Únava z politiky, drahý život. Nový premiér se pokusí vyvést Brity z mizérie

Číst článek

Na poslance se poprvé z vládních lavic obrátil labouristický premiér Keir Starmer. Vyzval je, aby nevedli styl politiky, která může vypadat jako zahleděná do sebe, a nahradili ji „politikou služby“.

Bývalý konzervativní premiér Rishi Sunak z opozičních lavic pogratuloval labouristům k vítězství v parlamentních volbách a slíbil, že konzervativní opozice bude bedlivě kontrolovat počínání nové vlády.

Francie

Francouzští poslanci zasednou poprvé v kompletním složení ve čtvrtek 18. července, předtím je ale rovněž čeká mnoho formalit a jednání, například o poslaneckých klubech. Velikost klubů pak rozhodne například o obsazení předsednického a místopředsednických postů.

V novém francouzském parlamentu je nejen rekordně málo nováčků, ale také poměrně málo žen – 208, tedy 36 procent. Je to méně než po volbách v letech 2017 a 2022, ale více než po všech předchozích od roku 1958.

Průměrný věk poslanců ve Francii je 49 let a dva měsíce, o osm měsíců víc než byl průměr před volbami. Benjamínkem mezi poslanci je 22letý Flavien Termet za nacionalistického Národní sdružení, doyenem je 81letý José Gonzalez ze stejné strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme