‚Jedna změna se už stala.‘ Starmer po prvním zasedání kabinetu opět slíbil nový způsob vládnutí

Labouristický premiér Velké Británie Keir Starmer po prvním zasedání vlády zopakoval příslib nového způsobu vládnutí, který staví zájmy země před zájmy strany. Při první tiskové konferenci v Downing Street z pozice premiéra nebyl v sobotu ohledně svých úvodních kroků konkrétní, potvrdil však, že hodlá zrušit program deportací migrantů do Rwandy z dílny konzervativců, dodržet závazek vydávat 2,5 procenta HDP na obranu a dále podporovat Ukrajinu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keir Starmer při první tiskové konferenci v Downing Street z pozice premiéra

Keir Starmer při první tiskové konferenci v Downing Street z pozice premiéra | Foto: Claudia Greco | Zdroj: Reuters

V úterý Starmera čeká cesta do Washingtonu na summit NATO, kde se podle svých slov setká i s „některými z lídrů, s nimiž měl už možnost telefonovat“. Předtím se však hodlá vydat na cestu napříč všemi čtyřmi zeměmi Spojeného království - Skotskem, Severním Irskem, Walesem a Anglií.

24:36

Labouristé toho schválně moc neslibovali. Britové je volili, aby dali výprask konzervativcům, míní novinář

Číst článek

Labouristé při čtvrtečních volbách zvítězili s velkou většinou nejméně 412 mandátů v Dolní sněmovně z celkových 650 a po 14 letech ukončili vládu Konzervativní strany. Drtivému vítězství však kvůli povaze britského volebního systému neodpovídá podíl odevzdaných hlasů voličů.

Starmer v sobotu nebyl zcela konkrétní v odpovědi na dotaz, jak přesvědčí své nevoliče o tom, že dokáže přinést změnu.

„Jedna změna se už stala. Má vláda nastupuje se způsobem uvažování, který staví službu (národu) jako hlavní prioritu. Země na prvním místě, strana na druhém. To není jen slogan,“ poznamenal Starmer a dodal, že egocentrická politika je „záležitostí včerejška“.

První jednání vlády

V Londýně v sobotu zasedla nová britská vláda, kterou v čelních pozicích obsadili labouristé s desítkami let zkušeností z vysoké politiky, například David Lammy, Yvette Cooperová, Ed Miliband nebo Rachel Reevesová.

Podle politické reportérky BBC Laury Kuenssbergové se jednání týkalo vytvoření Great British Energy, které labouristé slibovali v předvolební kampani - energetické společnosti ve veřejném vlastnictví, která by měla být financována z DPH soukromých škol a daně z neočekávaného zisku (windfall tax) pro energetické, petrochemické a těžební firmy.

Vysoko na seznamu priorit měl být také státní zdravotní systém NHS, který se potýká se stávkami lékařů a enormními čekacími lhůtami na ošetření, pak přeplněné věznice a řešení nelegální migrace prostřednictvím jiných než deportačních programů do Rwandy.

Dělat ‚těžká rozhodnutí‘

V souvislosti s NHS Starmer uvedl, že je připravený dělat „těžká rozhodnutí“, aby naplnil labouristický slib zajistit nových 40 tisíc návštěv u lékaře pro pacienty NHS každý týden. Nový ministr zdravotnictví Wes Streeting v pátek po svém jmenování poznamenal, že „NHS mu zachránil život“ a že on je „odhodlaný věnovat svůj život záchraně NHS“.

Starmer zrušil plán konzervativců na řešení nelegální migrace. Ti chtěli přistěhovalce deportovat do Rwandy

Číst článek

Starmer se formálně stal premiérem v pátek v poledne, jeho strana se nicméně na převzetí vlády připravovala už měsíce. „Každou hodinu jeho prvního dne, každý den prvního týdne a každý týden prvního měsíce máme pečlivě rozplánovaný,“ řekl BBC nejmenovaný zdroj z vlády. Nastupujícím labouristům s předáním moci údajně pomáhali také nejméně dva konzervativní ministři. „Bylo by směšné, kdybychom prostě jen tak předali rozpočet o miliardě liber,“ poznamenal jeden z nich.

Jiný vysoce postavený zdroj Kuenssbergové řekl, že britští voliči nemají čekat na „žádná tajemství“ a žádné radikální rozhodnutí.

„Nový premiér namísto toho výsledek vnímá jako odmítnutí politiky toryů, volbu pro jiný typ vládnutí a, popravdě řečeno, méně skandální,“ uzavírá Kuenssbergová.

Reportér stanice Sky News před začátkem Starmerovy konference poznamenal, že z Downing Street čísla 11, kde se nachází osobní byt rodiny premiéra, kdosi vynášel gauče, patrně patřící končícímu konzervativci Rishimu Sunakovi. Starmer v sobotu na novinářský dotaz odpověděl, že „zatím se ještě s rodinou úplně nenastěhoval“ a zmínil svoji úterní cestu do Washingtonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme