„Pokusy odstranit britského premiéra Starmera můžeme interpretovat v kontextu snahy o podporu populistických a krajně pravicových stran napříč Evropou,“ popisuje akademik z univerzity v Loughborough.
Novinář Kytka v audiozáznamu okomentuje britské angažmá v amerických prezidentských volbách, přiblíží summit Commonwealthu a vyjádří se i k varování šéfa britské kontrarozvědky před sabotážemi Kremlu.
Legislativní program bude založen na principech „bezpečnosti, spravedlnosti a příležitostí pro všechny“, uvedl král, a dodal, že stabilita bude „základním kamenem“ hospodářské politiky.
Každý, kdo bude propuštěn v rámci nového programu, bude přísně monitorován. Vězni, kteří budou podmínečně propuštěni, se mohou do vězení vrátit, pokud znovu spáchají trestný čin.
„Labouristé slíbili voličům až 300 000 nových bytů ročně, kvůli čemuž budou muset změnit řadu předpisů, které dosud developerům ve výstavbě bránily,“ říká v pořadu Jak to vidí... novinář Ivan Kytka.
Britové a Francouzi volili svůj parlament krátce po sobě. Podobnost nespočívala jen v tom, že šlo o náhle vypsané volby ve dvou velkých evropských státech.
Naopak v novém francouzském parlamentu je zase rekordně málo nových poslanců. Malé zastoupení mají i ženy, které tvoří pouhých 36 procent členů Národního shromáždění.
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
„Působí to trochu dojmem, že konzervativci byli potrestáni za to, že i po velkých skandálech u vlády zůstali příliš dlouho,“ říká novinář a spolupracovník Deníku N v Londýně Ivan Kytka.
Migrační dohoda se Rwandou byla jedním ze stěžejních bodů volebního programu konzervativců Rishiho Sunaka, kteří ale ve čtvrtečních volbách drtivě prohráli.
„Lidé, kteří ho znají osobně, tak neustále opakují do novin, že je charismatický,“ říká o novém britském premiérovi Keirovi Starmerovi politoložka z Oxfordské univerzity.
Sčítání hlasů stále pokračuje. Labouristická strana se dostala k moci poprvé po 14letech vlády konzervativců. Konzervativní premiér Rishi Sunak prohru uznal a vyjádřil zklamání.
„V porovnání s eurozónou je na tom Británie velmi špatně. A to nejen nejnižší třída, chudoba se začíná propisovat i do třídy střední,“ říká historička Johana Klusek.
Už ve čtvrtek čekají Velkou Británii parlamentní volby. Někteří zklamaní voliči konzervativců se tentokrát chystají volit stranu Reform UK Nigela Farage, který kandiduje v městečku Clacton on Sea.
„Rozrůstající se skandál přispívá k tomu, že voliči nad Konzervativní stranou lámou hůl,“ říká v rozhovoru na Českém rozhlase Plus Ivan Kytka, spolupracovník Deníku N v Londýně.
Podle volebních průzkumů přesočila strana probrexitového politika Nigela Farageho Konzervativní stranu současného premiéra Rishiho Sunaka a aktuálně je v průzkumech druhá za labouristy.
Na oznámení bylo nejpřekvapivější načasování, protože nebylo jasné, proč vůdce konzervativců uspíšil datum voleb, když jeho strana za labouristy v průzkumech nadále zaostává o dobrých dvacet procent.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Vládní konzervativci nyní v průzkumech veřejného mínění zaostávají zhruba o 20 procentních bodů za labouristy. Novým ministerským předsedou Británie by se tak mohl stát opoziční lídr Keir Starmer.
Konzervativci zaostávají v průzkumech a utrpěli porážky v několika doplňovacích volbách do parlamentu. Očekává se, že ztráty patrně zvýší tlak na premiéra Rishiho Sunaka, aby opustil své funkce.
Většina v Dolní sněmovně britské vládnoucí Konzervativní straně sice zůstává, výsledek je ale odrazem otřesené reputace konzervativců, s níž půjdou do parlamentních voleb, píší britská média.
Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit.
Prosadit opatření se Johnsonovi podařilo i přes to, že proti plánu hlasovaly desítky členů z jeho vlastní Konzervativní strany. Většina restrikcí byla schválena jen díky podpoře opozičních labouristů.
Komise pro rovnost a lidská práva shledala vážná pochybení v přístupu vedení strany k zvládání antisemitismu a vyřizování stížností. Vyšetřování komise začalo ještě v době, kdy labouristy vedl Corbyn.