SNS chce na Slovensku získat silnější pozici v koalici. Doufá v obsazení volného postu předsedy parlamentu

Nejmenší slovenská vládní strana SNS se nevzdala myšlenky na obsazení uvolněného křesla předsedy parlamentu po zvolení Petera Pellegriniho prezidentem. Odmítla zároveň výtky zástupce vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), které podle koaliční smlouvy funkce šéfa sněmovny náleží, že právě SNS blokuje nový zákon o nastavení minimální mzdy. Vyplývá to z úterního vyjádření šéfa Slovenské národní strany Andreje Danka.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko

Dankovo SNS po loňských volbách obsadila mimo jiné křesla ministrů životního prostředí a kultury | Zdroj: Fotobanka Profimedia

SNS ve snaze obsadit funkci šéfa parlamentu, kterou do zvolení hlavou státu vykonával už bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini, podpořili i někteří představitelé nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Hlas-SD naopak tvrdí, že zvolením Pellegriniho hlavou státu se poměry ve sněmovně nezměnily a že nevidí důvod ke změně koaliční smlouvy.

Konec Markízy je rizikem pro slovenskou demokracii. Tlakům čelí všechna média, říká moderátor Kovačič

Číst článek

„Hlas-SD má jednu z nejsilnějších politických pozicí. Nějaké politické dohody musejí nastat. Pro mě by nejlepším modelem bylo, aby na pozicích nejvyšších ústavních činitelů byli představitelé Směru, Hlasu a SNS,“ řekl novinářům Danko.

Křeslo šéfa slovenské sněmovny, kterého poslanci volí v tajném hlasování, není obsazeno od dubnového vítězství Pellegriniho v přímé volbě prezidenta. Slovenský parlament v současnosti řídí jeho místopředseda Peter Žiga z Hlasu-SD. Volbu nového šéfa sněmovny trojice vládních stran nezařadila ani do aktuální schůze sněmovny, která by měla být poslední před letní přestávkou.

Danko se rovněž dostal do slovního střetu s ministrem sociálních věcí a místopředsedou Hlasu-SD Erikem Tomášem, který v pondělí obvinil SNS z toho, že v rozporu s programovým prohlášením vlády blokuje schválení nového zákona o minimální mzdě.

Jeho cílem je zvýšit podíl minimální mzdy na té průměrné. Danko oponoval, že si vyprošuje, aby někdo tvrdil, že jeho strana blokuje nějaký zákon. Uvedl také, že bezhlavé zvýšení minimální mzdy znamená i značný dopad na státní rozpočet a že je pro takové nastavení nejnižšího výdělku, které by nelikvidovalo rozpočet a podnikatele.

SNS po loňských volbách obsadila mimo jiné křesla ministrů životního prostředí a kultury. Oba tyto úřady čelily kritice opozice, odborníků či médií například za plošné výměny vysoce postavených úředníků či za některé své návrhy včetně již parlamentem schváleného nového zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme