Gruzínský parlament schválil další ‚ruský zákon‘. Radikálně omezí práva sexuálních menšin

Gruzínský parlament ve čtvrtek v prvním čtení schválil zákon zakazující propagandu LGBT, který podle agentury Reuters radikálně omezí práva sexuálních menšin. Jde o druhý zákon, který kritici označují normu inspirovanou Ruskem, poznamenal server BBC News v narážce na zákon o zahraničním vlivu, prosazený před necelým měsícem vládnoucí stranou Gruzínský sen navzdory masovým protestům v Tbilisi.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na protestují proti zákonu o „zahraničních agentech" poté, co gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto zákona

Demonstranti na protestují proti zákonu o „zahraničních agentech" poté, co gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto zákona | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

„Gruzínská komunita LGBT se po léta potýkala s hrozbami a násilím ze strany ultrakonzervativních skupin. Teď jsou v čele omezování jejích práv úřady, a to pod záminkou ochrany rodinných hodnot,“ napsal portál na svém ruskojazyčném webu.

Předlohu kritici pokládají za součást předvolební kampaně, ale manipulování tématem LGBT rozšiřuje nesnášenlivost proti homosexuálům a ještě více vzdaluje Gruzii od členství v Evropské unii, dodává BBC News.

‚Ruský zákon‘ o zahraničních agentech inspiruje další vlády světa. O legislativu usiluje také Slovensko

Číst článek

V době, kdy se v mnoha evropských městech konají pochody za práva LGBT, v gruzínské metropoli podle serveru nic nepřipomíná „měsíc hrdosti“.

Z balkonu kanceláře organizace Tbilisi Pride je vyvěšen duhový prapor, ale na zdech budovy jsou vidět urážlivé nápisy na adresu spolupracovníků organizace a aktivistů. Ti se ještě loni na podzim rozhodli raději nepořádat žádné akce před parlamentními volbami, které se mají konat letos v říjnu.

Kromě návrhu zákona o ochraně rodinných hodnot a neplnoletých poslanci rovněž schvalovali změny v 18 dalších zákonech. Jeden z autorů předlohy, předseda výboru pro lidská práva a občanskou integraci Rati Ionatamišvili, označil „propagandu a popularizaci LGBT“ za velký problém, který sužuje nejen Gruzii.

Proto je nezbytné z „preventivních důvodů“ přijmout „rámcové mechanismy, které na jedné straně neomezí lidská práva, ale na straně druhé ochrání budoucí pokolení před škodlivým vlivem a šířením informací, které neodpovídají tradičním hodnotám“, prohlásil v rozpravě.

‚Předvolební reklama režimu‘ 

Opozice bojkotovala debatu i hlasování o návrhu zákona, který označila za předvolební reklamu režimu. Návrh byl přijat hlasy 78 poslanců vládní strany. Nikdo z přítomných nehlasoval proti.

Předloha zakazuje homosexuální sňatky, jakož i registraci partnerských vztahů v případě, že by jeden z partnerů v páru změnil své biologické pohlaví. „Návrh neupřesňuje, jakým způsobem se to bude kontrolovat,“ uvedla BBC a dodala, že gruzínské zákony, včetně ústavy, beztak definují manželství jako svazek muže a ženy.

Návrh také příslušníkům LGBT komunity zakazuje adopce dětí a lékařům operace zaměřené na změnu pohlaví, a to pod hrozbou až čtyřletého vězení. Další zákazy se týkají reklamy, výuky či vysílání informací týkajících se změny pohlaví či homosexuality.

Kontroverzní zákon o zahraničním vlivu v Gruzii začne platit. Parlament přehlasoval veto prezidentky

Číst článek

Návrh zakazuje umožnit přístup k těmto informacím nezletilým a také zakazuje pořádat veřejná shromáždění na podporu LGBT včetně demonstrací a pochodů.

Návrh neupřesňuje, co se míní „popularizací“, ale hrozí vysokými pokutami za porušení zákazů, podotkla BBC.

Než se návrh stane zákonem, bude muset projít ještě dvěma čteními, napsal Reuters. Připomněl, že práva LGBT jsou ožehavé téma v hluboce religiózní gruzínské společnosti, ve které se pravoslavná církev těší široké podpoře.

Podle průzkumů převážná část společnosti nesouhlasí se vztahy osob stejného pohlaví a každoroční pochod Tbilisi Pride opakovaně čelil fyzickým útokům.

„Budoucnost queer lidí vypadá ponuře, pokud zákony proti LGBT budou přijaty,“ prohlásil Giorgi Tabagari, zakladatel Tbilisi Pride.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 tradičně vystupovala jako prozápadní země, ale nynější vláda nedávno přistoupila k obnovení vztahů s Ruskem, které již dříve omezilo práva sexuálních menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme