Mozaiky v Lurdech i sarkofág na Velehradě. Odstraňte Rupnikova díla z kostelů, stojí ve výzvě Vatikánu
Vatikán čelí výzvám, aby nechal odstranit díla slovinského jezuity Marka Rupnika, který čelí podezření ze sexuálního zneužívání. Rupnikovy práce se nacházejí ve více než 200 kostelech, mimo jiné i v České republice. Vatikán věc nekomentoval, některé diecéze však zvažují, jak s díly naložit.
Rupnik je podezřelý, že v uplynulých 30 letech sexuálně zneužil či psychicky týral nejméně 20 žen. Jednalo se údajně především o jeptišky. Vyšetřování ze strany vatikánských úřadů ještě neskončilo, kvůli podezření však Rupnika vyloučili ze svých řad jezuité. Samotný Rupnik se k tvrzením žen nevyjádřil.
Slovinský jezuita byl velmi aktivní při výzdobě chrámů. Spolu s italským architektem Paolem Marcianim například vytvořili sarkofág, ve kterém ve Velehradě spočinul český kardinál Tomáš Špidlík.
První trest za sexuální násilí na území Vatikánu: kněz dostal dva a půl roku za pohlavní zneužití
Číst článek
Odstranění těchto děl se domáhá skupina několika žen, které tvrdí, že je Rupnik zneužil. Za tímto účelem poslaly dopis do Vatikánu a osmi desítkám biskupů. V litu jejich advokátka Lara Sgroová mimo jiné tvrdí, že při realizaci děl, například mozaik, bylo několik žen zneužito. Kontakt s Rupnikovými díly tak v těchto ženách obnovuje trauma, které zažily, stojí v dopise. Podle pisatelek je přítomnost těchto děl v kostelech a chrámech nevhodná.
K otázce se ve dnes zveřejněném textu vyjádřil kardinál Séan O’ Malley, který vede papežskou komisi na ochranu nezletilých a podle agentury AP je blízkým poradcem papeže Františka.
Kardinál radí biskupům a dalším kněžím „pastorální opatrnost“ při vystavování děl Marka Rupnika či při používání reprodukcích těchto děl například v církevních publikacích.„Nesmíme vyslat signál, že je Svatý stolec netečný k psychickému strádání, které tolik lidí zažívá,“ uvedl kardinál.
Vatikán na dopis zatím nereagoval, šéf oddělení komunikace Paolo Ruffini se však minulý týden při jiné příležitosti vyslovil proti odstranění Rupnikových děl. Některé diecéze však takový krok zvažují. Například v Lurdech vznikla pracovní skupina, která posuzuje, jak naložit s mozaikami, které jsou umístěné na fasádě baziliky v tomto známém poutním místě.