Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů
Thajský Senát v úterý drtivou většinou schválil návrh zákona, který legalizuje manželství stejnopohlavních párů. Po tom, co zákon podepíše král, se země stane první v jihovýchodní Asii, která takový zákon přijme.
Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let, informuje agentura AP. Zdržely ho hlavně politické změny a různé představy o tom, jakou by měl mít podobu. Thajská společnost podle agentury AP totiž vyznává převážně konzervativní hodnoty a členové queer komunity dodnes tvrdí, že se v zemi setkávají s diskriminací.
Senátem prošla nová pravidla pro partnerství gayů a leseb. Novela míří za prezidentem
Číst článek
Podle nově schváleného návrhu mají být ve stávajícím zákoně o manželství nahrazena slova jako „muž, žena, manžel či manželka“ za genderově neutrální pojmy. Queer páry by taky měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.
Thajsko se po Tchaj-wanu a Nepálu stane třetím místem v Asii, kde budou sňatky osob stejného pohlaví povoleny. Schválení návrhu zákona v thajském parlamentu znamená podle agentury Reuters významný krok k upevnění pozice Thajska jako jedné z nejliberálnějších společností v Asii v otázce práv osob komunity LGBT+.
Thajsko je již dlouho vyhledávanou destinací pro páry stejného pohlaví s živou LGBT+ scénou pro místní i cizince a cílenými kampaněmi na přilákání cestovatelů z této komunity.
Ve světě umožňuje sňatky osob téhož pohlaví kromě Thajska dalších 37 zemí. Vůbec první zemí, která umožnila sňatky homosexuálních párů, se v roce 2001 stalo Nizozemsko. Prvenství v Asii pak v roce 2019 získal Tchaj-wan.