Zákon schválil v úterý drtivou většinou thajský Senát. Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let a queer páry by tak měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.
Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení se má vztahovat například na osvojování dětí.
Teoreticky by měl být senát sborem starších, zkušených a snad i moudrých osob. A původního antického vzoru se senát drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od 40 let. Což není zárukou moudrosti.
Novelu dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.
Je to přesně jako v té pohádce. Poslanci sice odstranili u stejnopohlavních párů některé donebevolající nespravedlnosti, ale ve srovnání s heterosexuálními páry jejich diskriminaci de facto potvrdili.
Jen partnerství bez adopce místo manželství pro všechny. Je to rozumný kompromis? V pořadu Pro a proti diskutuje poslankyně hnutí ANO Helena Válková a místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová.
Sněmovna podpořila, aby homosexuální páry mohly vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají heterosexuální páry. Osvojit dítě by ale mohli, jen pokud by biologickým rodičem byl jeden z nich.
Registrovaní partneři nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Registrované dvojici zákon neumožňuje adopce.
Výsledek určí zbylí nerozhodnutí hlavně z klubu ANO a částečně i ODS. I na ně se v poslední době zaměřila pozornost sněmovních i lobbistických vyjednavačů z obou táborů.
„Většina lidí, kteří v církvích podporují manželství pro všechny, nemají potřebu své názory druhým omlacovat o hlavu a jsou méně slyšet,“ myslí si zakladatel projektu Víra v barvách duhy.
Nová úprava podle Mitsotakise zaručí rovnost občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci. „Cílem zákona je spojovat, a nikoliv rozdělovat,“ řekl premiér Mitsotakis.
Zpráva vatikánského doktrinálního úřadu, jejíž podrobnosti byly v pondělí zveřejněny na stránkách Vatican News uvádí, že takové požehnání bude s výhradami povoleno.
Akt se nesmí uskutečnit v souvislosti s civilním obřadem. Lidé, kteří žehnání dostanou, nesmí být oblečeni jako na svatbě. Dokument však mlčí o tom, zda je možné takové žehnání udělit v kostele.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy propustila teologa a církevního historika Tomáše Petráčka. Důvodem je podle děkana fakulty Vojtěcha Novotného efektivizace hospodaření fakulty.
S požadavkem o zrovnoprávnění a s podobnými argumenty jako v případě stejnopohlavních párů se celkem pochopitelně, byť s mnohem menším ohlasem, ozývají zastánci vícečetných svazků.
Sobotní průvod Prague Pride zakončí program na Letné, kde vystoupí i zpěvačka LP. Organizátoři očekávají letos větší účast než loni. Hlavním tématem bude manželství pro všechny.
„Jako ministr jsem do Sněmovny chodil z povinnosti. Teď jsem pokornější,“ popisuje místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. Pro iROZHLAS.cz mluvil i o tom, jaký je život v opozici.
„Politik musí získávat všechny názory, jinak je to nepochopení politické funkce. To bychom museli kádrovat všechny neziskové organizace,“ brání Nina Nováková (KDU-ČSL) vliv Aliance pro rodinu.
Obejít odpor velké části poslanců by mohl ústupek od slova manželství, sňatky stejnopohlavních párů by se mohly nazývat jinak. Sněmovna se také shodne na narovnání většiny práv stejnopohlavních párů.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
„Politici by si měli uvědomit, že lidé, kterých se ta změna týká, nezmizí,“ dodává v rozhovoru Thalia Zepatosová, ředitelka výzkumu a komunikace americké organizace Freedom to Marry.
Piráti, STAN a TOP 09 většinově podporují zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů, tzv. manželství pro všechny. Na druhé straně je většinově odmítají ODS, SPD a KDU-ČSL. Hnutí ANO je rozděleno.
STAN je v drtivé většině pro novelu občanského zákoníku, tzv. manželství pro všechny. Ve čtvrtečním hlasování v prvním čtení ji podpoří všech 33 členů klubu, včetně konzervativnějších poslanců.