Zákon schválil v úterý drtivou většinou thajský Senát. Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let a queer páry by tak měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.
Irák čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli zákonu zaměřenému proti komunitě LGBT+. Zákon například trestá odnětím svobody na deset až 15 let styky osob stejného pohlaví.
Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Omezení se má vztahovat například na osvojování dětí.
Teoreticky by měl být senát sborem starších, zkušených a snad i moudrých osob. A původního antického vzoru se senát drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od 40 let. Což není zárukou moudrosti.
Novelu dostane k podpisu prezident Petr Pavel po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má. V případě novely tato lhůta končí ve čtvrtek 18. dubna.
Žijí spolu deset let a čekají až budou moci uzavřít manželství. Dosavadní zákon mužům z Plzně umožňoval jen registrované partnerství, ani schválená novela zákona ale páru nevyhovuje.
Sněmovna podpořila, aby homosexuální páry mohly vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají heterosexuální páry. Osvojit dítě by ale mohli, jen pokud by biologickým rodičem byl jeden z nich.
Registrovaní partneři nemají nyní podle zákona třeba společné jmění a po ztrátě partnera či partnerky nemají nárok na vdovecký či vdovský důchod. Registrované dvojici zákon neumožňuje adopce.
Výsledek určí zbylí nerozhodnutí hlavně z klubu ANO a částečně i ODS. I na ně se v poslední době zaměřila pozornost sněmovních i lobbistických vyjednavačů z obou táborů.
K původnímu znění předlohy skupiny poslanců se ve středu výbor už nevyjadřoval. Dříve k ní nepřijal žádné usnesení, když odmítl návrh, aby novelu podpořil.
Zpráva vatikánského doktrinálního úřadu, jejíž podrobnosti byly v pondělí zveřejněny na stránkách Vatican News uvádí, že takové požehnání bude s výhradami povoleno.
Akt se nesmí uskutečnit v souvislosti s civilním obřadem. Lidé, kteří žehnání dostanou, nesmí být oblečeni jako na svatbě. Dokument však mlčí o tom, zda je možné takové žehnání udělit v kostele.
„Politik musí získávat všechny názory, jinak je to nepochopení politické funkce. To bychom museli kádrovat všechny neziskové organizace,“ brání Nina Nováková (KDU-ČSL) vliv Aliance pro rodinu.
V minulém týdnu navrhla Sněmovně, aby hlasovala o novele, která by sňatky stejnopohlavních párů umožnila. „Není na co čekat. Teď to budu zařazovat na program každé schůze,“ vyhlašuje Pastuchová.
Návrh obsahuje část, která by v případě schválení stanovila, že lidé mohou anonymně nahlásit stejnopohlavní páry vychovávající děti, a upravila ochranu oznamovatelů.
V rozhovoru ministr vnitra nastiňuje vůli prosadit korespondenční volbu i přes opoziční obstrukce nebo touhu hlasovat ve Sněmovně o stejnopohlavních sňatcích.
Premiérka Giorgia Meloniová a nová šéfka opozice Elly Schleinová stojí na opačných stranách barikád kulturních válek. Nejnověji Itálií hýbe zákaz přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům.
Sňatky stejnopohlavním párům a případnou adopci by neumožnil jen Jaroslav Bašta. Osobně je proti i Pavel Fischer, ten ale uvedl, že by takový zákon nevetoval.
Pořad, který vytvořili britští animátoři Mark Baker a Neville Astley, se vysílá od roku 2004. Je to poprvé v jeho osmnáctileté historii, kdy se v něm objevil pár stejného pohlaví.