Oponentka potratů vs. žena z duhové rodiny. Itálie si zvyká na spory premiérky Meloniové a šéfky opozice
Italská vláda po necelém půl roku u moci začíná se zaváděním konzervativních opatření. Minulý týden nařídil kabinet Milánu ukončit přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům. Na protest proti tomu vyšli ve druhém největším italském městě do ulic protestující. Jde o první větší střet premiérky Giorgii Meloniové z Bratrů Itálie a nové šéfky opoziční Demokratické strany Elly Schleinové, která sama žije se ženou a podporuje práva LGBTQ+.
Homosexuální páry se mohou v Miláně oficiálně registrovat jako rodiče dětí od roku 2018, kdy progresivní praxi zavedl nezávislý starosta Giuseppe Sala, kterého podporuje levicová koalice v čele s Demokratickou stranou. Registrace dává rodičům právo rozhodovat například o zdravotní péči dítěte nebo o aktivitách spojených se školou.
Meloniová vyhrála volby. ‚Neznamená to, že v Itálii zavládne neofašistický režim,‘ mírní vášně odborník
Číst článek
Přestože je v Itálii od roku 2016 podobně jako v Česku zavedené registrované partnerství, na celostátní úrovni dosud jasný přístup k problematice přisuzování rodičovských práv chyběl. Ministerstvo vnitra ale minulý týden vyzvalo vedení Milána, aby s touto praxí skončilo a začalo uznávat opět jen práva biologických rodičů.
„Je to jasný krok zpátky, politicky a sociálně, a snažím se vcítit do situace těch rodičů, kteří se domnívali, že mohou v Miláně s touto možností počítat,“ reagoval starosta Sala. Vláda omezení zdůvodnila rozhodnutím nejvyššího soudu, podle něhož je pro úřední uznání statusu rodiče zapotřebí verdikt soudu.
Liberálka vs. tradicionalistka
Víkendovou demonstraci pořádalo sdružení Famiglie Arcobaleno (Duhové rodiny). „Už to nelze tolerovat. Tyto rodiny jsou unavené neustálou diskriminací,“ prohlásila během manifestace Schleinová, která je od konce února v čele opoziční Demokratické strany (PD).
37letá poslankyně má italské i americké občanství a vyrůstala ve Švýcarsku. Před třemi lety promluvila o tom, že žije se ženou, a dlouhodobě podporuje práva komunity sexuálních menšin LGBTQ+ a rovnost pohlaví. Současnou vládu obvinila z krutého postupu a slíbila, že přijde s návrhem zákona na posílení práv homosexuálních párů.
Po svém zvolení do čela Demokratické strany vyhlásila radikální opoziční politiku vůči kabinetu Giorgie Meloniové, kterou tvoří tři pravicově konzervativní strany Bratři Itálie, Liga vedená Matteem Salvinim a Forza Italia v čele se Silviem Berlusconim. „Pro vládu se staneme problémem,“ slíbila Schleinová.
Poprvé v dějinách Itálie tak v čele nejsilnější vládní i opoziční strany stojí ženy, příliš průsečíků se mezi nimi najít nedá. Meloniová se prezentuje jako obránkyně tradiční rodiny proti „LGBT lobby“ a reprezentuje postoje římskokatolické církve například vůči umělým interrupcím.
Na loňském mítinku spřátelené španělské krajně pravicové strany Vox sugestivně vyvolávala svůj odpor k masové migraci, islámskému radikalismu nebo LGBT lobby, byť i to v poslední době obrušuje – registrované partnerství homosexuálů akceptuje a rušit nehodlá.
Právě z těchto témat se ale pravicové koalici podařilo udělat jednu z klíčových otázek kampaně před zářijovými parlamentními volbami. Po zvolení premiérkou například Meloniová uvedla, že chce v oficiální komunikaci užívat titul premiér, nikoli premiérka.
Potraty jako politikum
Italský soud dal za pravdu páru leseb, označit jednu z nich za otce podle něj nedává smysl
Číst článek
Kromě tradičních italských politických témat, jako je nezaměstnanost mladých, socioekonomické rozdíly mezi severem a jihem země či velký vnitřní dluh na veřejné infrastruktuře, je současná kauza rodičovských práv stejnopohlavních párů startem očekávané řady hodnotových sporů konzervativní Meloniové a liberálky Schleinové.
„S novou vládou můžeme čekat snahy o větší posun směrem ke konzervativním hodnotám,“ předpokládal krátce po parlamentních volbách odborník na jižní Evropu z Institutu mezinárodních studií FSV UK Martin Mejstřík.
„Za minulé vlády například těsně neprošlo uzákonění homosexuálních sňatků. Myslím, že bude absolutně vyloučené, že by něco takového s novou vládou prošlo,“ pokračoval.
Premiérčina strana Bratři Itálie je navíc dlouhodobým oponentem potratů. Meloniová považuje umělé interrupce za „prohru“, přesto před volbami uklidňovala, že zákon umožňující legální potraty rušit podle svých slov v plánu nemá.
Podle Mejstříka se však dá očekávat, že kabinet bude chtít umělé interrupce zpřísnit: „Velká část Bratrů Itálie včetně samotné Meloniové je vůči nim poměrně dost vyhraněná.“
Italská premiérka trpí ‚Putinova přítele‘ Berlusconiho a žehlí jeho výroky. Jeho vliv už je ale malý
Číst článek
Jeho slova potvrzují nedávné činy regionálních buněk Bratrů Itálie. V posledních měsících partaj stojí za plíživým zpřísňováním potratové politiky na místní úrovni. V regionech Umbrie, Abruzzo nebo Marche ve střední Itálii, kde mají od posledních lokálních voleb silnou pozici, se v tomto tématu Bratři Itálie silně angažují.
Nabízejí například peněžní podmínky ženám, které od umělého přerušení těhotenství upustí, v Abruzzu prosadili zákon, který nařizuje pohřeb do hrobu pro všechny nenarozené plody, a to i navzdory přání ženy.
V únoru proběhly krajské volby ve dvou nejlidnatějších regionech, Lombardii na severu země a Latiu v centrální Itálii, kde se Bratři Itálie stali nejsilnější politickou silou. Nové vládní nařízení na omezení rodičovských práv homosexuálních párů vychází i z upevnění pozice premiérčiny strany právě v Lombardii, jejímž centrem je Milán.