Evropa selhává, vzkazuje Maďarsko. Orbánova vláda využije předsednictví EU k prosazení vlastní agendy

Rubikova kostka jako esence maďarského génia, odkaz na amerického exprezidenta Donalda Trumpa, priorita migrace. Maďarsko se ujímá předsednictví Rady Evropské unie. Ministři vlády Viktora Orbána usednou do předsednického křesla, aby určovali agendu následujících šesti měsíců. „Jak moc bude maďarské předsednictví destruktivní, to je opravdu těžké předvídat, protože je to na rozhodnutí premiéra samotného,“ popisuje expertka Zsuzsanna Végh.

Analýza Brusel / Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Make Europe Great Again.“ Heslo, kterým startuje Maďarsko své předsednictví v Radě EU. To oficiálně začíná 1. července a skončí posledním prosincovým dnem. Očividná je přitom inspirace kampaní Donalda Trumpa, jehož slogan zněl „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku znovu významnou).

Maďarsko bude předsedat Radě EU ve druhé polovině letošního roku, tedy od července do prosince | Zdroj: Profimedia

Trump volební heslo použil poprvé, když se v roce 2016 ucházel o post prezidenta USA – úspěšně. Nyní usiluje o Oválnou pracovnu v Bílém domě znovu. Volby se budou konat letos v listopadu, shodou okolností právě v době maďarského předsednictví.

„Vyjadřuje to myšlenku, že Evropa je schopna stát se nezávislým globálním aktérem v našem transformujícím se světě,“ vysvětloval nyní maďarský ministr pro EU János Bóka.

Politoložka Zsuzsanna Végh, která působí v think tanku German Marshall Fund, z toho ale čte primárně jiný vzkaz. Třeba, že se kabinet Viktora Orbána i tímto komunikačním kanálem staví na stranu Trumpa a vyjadřuje mu tím jasnou podporu před listopadovými americkými volbami.

Vůči americkému exprezidentovi dlouhodobě Viktor Orbán vyjadřuje sympatie | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Maďarská vláda má velký zájem na návratu Trumpa a teď využívá příležitosti předsednictví EU, aby tento narativ mezi řádky prosadila. Přestože se to heslo samozřejmě stále týká Evropy, má jasný důvod,“ zdůraznila pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

„Slogan je vlastně nepřímé tvrzení, že Evropa selhává,“ podtrhla sdělení. To se nese v rovině kritiky unijních institucí a směru, kterým se evropská politika zejména v posledních pěti letech vydala. Je to jakási ozvěna „starých dobých časů“.

Symbolika maďarského génia

Rubikova kostka tvoří hlavní prvek loga předsednictví. Prý odkazuje na vynalézavost a schopnost řešit problémy. Zároveň odráží složitost evropských záležitostí. Kostka se skládá z 27 prvků, tedy stejného počtu jako členských států EU.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács k tomu řekl: „Ačkoli často přemýšlíme mnoha různými způsoby, kostka nám po vyřešení dává možnost vidět jak evropskou jednotu, tak i vůli a zájmy členských států a národů zároveň.“

Hledat kompromis mezi těmito dilematy bude úkol pro Maďary na následujících šest měsíců. Rotující předsednictví Rady EU má totiž předsedající země postavit do role „honest brokera“, tedy smírčích zprostředkovatelů. Cílem je, aby odložily národní zájmy a pokusily se dosáhnout shody mezi členskými státy.

Nestranný soudce

Klíčová je v tomto ohledu pravomoc určit agendu toho, co dostane Rada na stůl k projednání. Nyní vyvstává otázka, jak se k tomu Maďarsko postaví.

„Jsme si vědomi toho, že budeme velmi bedlivě sledováni, zda upřímně spolupracujeme s členskými státy a institucemi,“ uznal ministr pro EU Bóka. „Standardy budou možná u Maďarska vyšší než u jiných předsednictví,“ řekl serveru Politico.

Orbán nechce být jen pěšákem. Unii vydírá a hraje proti pravidlům, všímá si maďarský analytik

Číst článek

Maďarské předsednictví proběhne v šesti měsících následujících po červnových eurovolbách. Ty nebudou „legislativně nejnabitější“. Než se ustaví nové unijní instituce, bude pár týdnů trvat, než začne pro předsednictví rutinní práce, která spočívá ve vyjednávání o jednotlivých normách v takzvaných trialozích mezi Radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Ministr Bóka řekl, že po předcházejícím belgickém předsednictví zbývá zhruba 120 nedokončených jednání o unijních předpisech v různé fázi. Právě v nich by mohli Maďaři pokračovat, pokud tedy nový Evropský parlament nerozhodne, že se těmito normami vůbec nebude zabývat.

Maďarské zaměření

„Vláda bude chtít vnést do hlavních diskusí na evropské úrovni otázku demografické výzvy v Evropě, migrační hrozby, tematizovat konflikty identity, genderových otázek, případně sexuálních menšin,“ vyjmenovala maďarská expertka Végh.

Program předsednictví odráží sedm priorit. Hlavní důraz budou Maďaři klást na přijetí nové evropské dohody o konkurenceschopnosti. Zaměřit se chtějí i na posílení obranné politiky, konzistentní politiku rozšíření, která bude „založena na zásluhách“. Dále zapracují na zastavení nelegální migrace, formování budoucnosti politiky soudržnosti, zemědělské politice EU a řešení demografických problémů.

Ačkoliv je Maďarsko poslední dva roky vnímané jako země, která brzdí pomoc Ukrajině, z předsednického křesla se nevyhne tomu, že bude muset toto téma otevírat. Třeba obnovení sankcí bude nutné projednat.

„Samotné předsednictví nic zvláštního nemění na tom, že Maďarsko by stejně blokovalo pomoc Ukrajině, nebo by se ji přinejmenším snažilo blokovat,“ upozornila politoložka.

Začněme vyjednávat s Ukrajinou a Moldavskem, urguje EU ministr Dvořák. Obává se Orbánovy vlády

Číst článek

Dvě linie

Pro Orbána to ale bude dobrá platforma, díky které bude skutečně v centru dění. „Jak moc bude maďarské předsednictví destruktivní, to je opravdu těžké předvídat, protože je to na rozhodnutí premiéra samotného,“ poukázala na maďarské rozhodovací praktiky.

Nicméně předsednictví nebude řídit premiér Orbán. Bezpochyby je sice hlavní tváří maďarské politické scény, ale v aktuálním nastavení to budou spíše jeho ministři, kteří budou udávat tón následujících šesti měsíců.

Pak do celého procesu zasáhnou ještě úředníci. Maďarské zastoupení v Bruselu znásobilo personální obsazení. Administrativa se prý připravuje na profesionální výkon, během kterého obstojí v nutných výzvách.

Podle politoložky Végh na tom budou pracovat špičkoví diplomaté. „Jsou připraveni být konstruktivními a poctivými zprostředkovateli, jak si to předsednictví žádá,“ uvedla pro iROZHLAS.cz.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme