Na sociálních sítích se šíří podvodné sbírky. Je třeba dát si pozor na špatně přeložené a na emoce apelující příspěvky. Pomáhá také zjistit si o sbírce něco mimo její webové stránky radí Jan Cibulka.
Když jsme na uvedené telefonní číslo zavolali, dovolali jsme se do Izraele, do údajné kanceláře jiné nadace. Shodný telefon se nám pak podařilo vypátrat i v případě dalších dvou podezřelých nadací.
Jak do toho vánočního spěchu a obdarovávání zapadá Ukrajina? Je vůbec slušné ji do tohoto svátečního času tahat? Je rozumné si s ní ty „šťastné a veselé“, jak si přejeme, kazit?
Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun. Pro Charitu Česká republika byla sbírka na pomoc lidem po povodních druhou nejúspěšnější po Tříkrálové sbírce.
„Cítíme obrovský vděk a potřebu ještě jednou poděkovat vám všem. Poděkovat za ten zázrak, za Martínkův život, za všechny ostatní děti,“ uzavírá rodina.
Spravedlivá odplata. Tak se jmenuje nová sbírka českého spolku Skupina D. Vznikl před rokem a už dokázal získat přes 200 milionů korun na drony pro ukrajinskou armádu.
Thomas Moore byl veterán britské armády z doby druhé světové války. V dubnu 2020 slíbil, že na podporu své charitativní sbírky, přejde 100 krát svoji zahradu. Svůj slib splnil a peníze se jen hrnuly.
Potravinové banky doporučují, aby lidé kupovali hlavně trvanlivé potraviny, jako jsou třeba konzervy, olej, rýže, luštěniny, nebo těstoviny. Vybrat můžete ale třeba i trvanlivé mléko.
„Připadá mi to jako zlý sen. Pořád jsem se s tím ještě nesrovnala, i když to tady všechno vidím na vlastní oči,“ sleduje Marie Kolářová demolici domu své rodiny.
Člověk v tísni spustil sbírku SOS Povodně. Lidé za 24 hodin přispěli 24 miliony korun, řekl zástupce organizace Tomáš Urban. Člověk v tísni má v terénu desítky lidí, již na pomoci spolupracují s IZS.
"Tady v Plzeňské kraji tedy dalšího heraldika zatím neznám. Komunikuji hlavně s dalšími kraji, kde už tyhle sběratele znám. Sháníme stále novinky,“ říká pro Český rozhlas sběratel Jan Reidl.
Abyste se do slosování vůbec dostali, musíte nejprve iniciativě United24 darovat minimálně 24 dolarů (zhruba 560 korun). Peníze pak jdou na obnovu zničených budov na Ukrajině.
Na ramíncích u zdi se třpytí slavnostní šaty a na policích kvetou pestrobarevné mýdlové květiny. V zadní místnosti ale ženy z Ukrajiny šijí vybavení pro ukrajinský batalion v Záporoží.
„Prosím vás, nenechte mou dceru Viktorii zemřít v pěti letech, má rakovinu mozku.“ Takhle srdceryvně začíná příběh na webu, který vybírá peníze na údajně nemocnou Viktorii.
„Nejvíc mě mrzí, že jsme neměli na starší dceru dost času a že jsme většinu času museli věnovat Martínkovi. Doufám, že jí to vynahradíme,“ přiznává Tomáš Zatloukal, který se stal ze dne na den známým.
Za první tři týdny se na genovou terapii pro Martínka vybralo ani ne 10 milionů korun. Pak si ale jeho příběhu všimla influencerka Nikol Leitgeb a stránky sbírky začaly kolabovat.
Martínek se vzácným onemocněním potřeboval sehnat rychle peníze na léčbu, ale sbírce se nejdřív vůbec nedařilo. Stomilionová cílová částka se zdála jako nedosažitelný cíl.
„Nedávno se Martínek naučil překulit ze zad na bříško. Tím se teď baví nejvíc,“ napsali rodiče na server Donio, kde se loni na chlapcovu léčbu vzácné nemoci vybralo přes 150 milionů korun.
Část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny se v Praze vydražila za 6,15 milionu eur, tedy zhruba 155 milionů korun. Sálovou aukci doplní nedělní on-line dražba druhé části sbírky.
Nasadit čelovku, běžecké boty a úsměv, protože spíš než o závod jde na Nočním běhu pro Světlušku hlavně o dobrou věc. Ve čtvrtek se sešlo v pražské Stromovce skoro 4500 tisíce lidí.
Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje. „Svou podporou jste dokázali, že Slovensko není zbabělé, právě naopak je odvážné a ochotné pomáhat,“ vzkázali organizátoři.
Češi jsou štědří. Podle sbírkových platforem darují v poslední době často víc peněz, než nemocní na léčbu potřebují. Co se s penězi pak děje? Řeší to nějak české zákony? A je možné je vrátit dárcům?