Skupina D spouští novou kampaň. Chce vybrat peníze na 100 tun plastické trhaviny pro ukrajinské vojáky
Spravedlivá odplata. Tak se jmenuje nová sbírka českého spolku Skupina D. Ten vznikl před rokem a už dokázal získat přes 200 milionů korun na drony pro ukrajinskou armádu. Teď přichází s dalším projektem a chce vybrat peníze na 100 tun plastické trhaviny pro ukrajinské vojáky.
„Je to zhruba tři měsíce zpátky, kdy jsme s kolegy jezdili po frontě a zjistili jsme, že je obrovský nedostatek výbušnin,“ vysvětlil novinářům investor a spoluzakladatel Skupiny D Jan Veverka, proč spolek spouští sbírku na 100 tun plastické trhaviny.
Poslechněte si příspěvek Kateřiny Gruntové o sbírce na plastickou trhavinu pro ukrajinské vojáky
Vybrané peníze předají ukrajinské ambasádě v Česku, která nákup zařídí. Ukrajinští vojáci podle Veverky plastickou trhavinu využijí nejen v boji, ale třeba také na odminování.
„Celá Ukrajina je de facto jedno velké nevybuchlé minové pole. Té nevybuchlé, staré munice ještě ze sovětských dob je tam strašně moc,“ doplnil.
Veverka, který slouží v aktivní záloze Armády České republiky u speciálních sil, založil spolek loni v prosinci společně s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým a hercem Ondřejem Vetchým.
Členem spolku je také předseda správní rady Post Bellum Martin Kroupa. Ten vysvětlil, proč sbírku na trhavinu nazvali zrovna „Spravedlivá odplata“.
„V příštím roce si budeme připomínat 80 let od konce druhé světové války. Je potřeba připomenout si veškeré oběti, vzdát jim pietu. Na druhou stranu je potřeba říct i to, že s Rudou armádou svoboda nepřišla,“ řekl Kroupa.
Úspěšná sbírka na drony
Nejde o první projekt Skupiny D. V uplynulých 11 měsících se jí povedlo vybrat víc než 200 milionů korun na drony. Zájem dárců Skupinu D překvapil, původní cíl byl totiž o 100 milionů nižší.
„Dodali jsme jich na Ukrajinu 12 tisíc, tři tisíce máme připravené na vývoz. Myslím si, že do konce roku bychom mohli mít odvezeno 15 tisíc dronů,“ upřesnil aktuální počty Veverka.
Český spolek chce poslat na Ukrajinu deset tisíc dronů. Jeho patronem je šéf armády Řehka
Číst článek
A další objednávky od ukrajinských partnerů podle něj stále přicházejí. Mezi ně patří podle webových stránek spolku třeba ukrajinská vojenská rozvědka nebo policie. Kromě podpory Ukrajinců chce Skupina D také předávat zkušenosti a informace české armádě. To se teď podle Mikuleckého děje na neformální úrovni.
Záštitu Skupině D dal také náčelník generálního štábu armády Karel Řehka. Jenže se kvůli tomu dostal do sporu s ministryní obrany Janou Černochovu (ODS). Ta mu letos v létě vyčetla, že jí o svém angažmá neinformoval.
V rozhovoru pro CNN Prima News na konci června řekla, že „projekt Nemesis prošetřuje inspekce (ministryně obrany)“. Mikulecký ve čtvrtek novinářům řekl, že nikoho ze Skupiny D inspekce nekontaktovala.
„Inspekce ministryně obrany šetří na základě poslaneckých interpelací a informací z médií postupy, procesy a činnosti Armády ČR. Inspekce samozřejmě koná ryze interně, a nemůže tedy prověřovat jakýkoli subjekt mimo tuto svou rezortní působnost. Šetření inspekce se v dané věci omezuje výlučně na to, zda činnosti a postupy uvnitř rezortu obrany byly a jsou souladné s vnitřními a jinými právními předpisy,“ upřesnila mluvčí ministerstva Ivana Navrátilová.