Padesát milionů od patnácti tisíc lidí. Česká sbírka na drony je v polovině, část už jich létá na Ukrajině
Měsíc po startu se ve sbírce Drony Nemesis sešlo už padesát milionů korun. Stojí za ní spolek Skupina D, kterému dal záštitu šéf české armády Karel Řehka. Cílem je dostat na Ukrajinu deset tisíc dronů – a to co nejrychleji. „Vozíme je postupně. Jejich výroba se navíc mění každých 14 dní, plníme požadavky ukrajinských partnerů,“ říká jeden ze zakladatelů, podnikatel a člen armádních aktivních záloh Jan Veverka.
Spolek Skupina D vybral už padesát milionů korun na FPV drony pro ukrajinskou armádu. Jde o drony, které v reálném čase přenášejí díky kameře vše, co „vidí“, ke svému operátorovi.
Sbírku s názvem Drony Nemesis spolek spustil 22. prosince loňského roku a za měsíc do ní přispělo patnáct tisíc Čechů a Češek, konkrétně 15 548 dárců. Webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to řekl jeden ze zakladatelů Jan Veverka.
Český spolek chce poslat na Ukrajinu deset tisíc dronů. Jeho patronem je šéf armády Řehka
Číst článek
„Uvědomil jsem si díky tomu, že je tady spousta lidí, kteří chápou závažnost problému války na Ukrajině a i konsekvence, které to může mít na bezpečnost naší země, a tudíž nás podporují, což nás samozřejmě těší,“ doplnil Veverka s tím, že nejvyšší příspěvek, který spolku přistál na účtu, byl pět milionů korun.
Za sbírkou stojí kromě něj ještě herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký nebo Martin a Mikuláš Kroupovi z organizace Post Bellum. Patronem je pak náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Záštitu dal sbírce taky náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Radek Hasala.
„Výhoda toho je, že tím, že spolek má vazby na lidi v armádě a na aktivní zálohy, tak je schopen poměrně dobře vyhodnotit, co opravdu může mít strategický dopad,“ řekl webu iROZHLAS.cz a Radiožurnálu už dříve Řehka.
Bezpečnost především
Denní „spotřeba“ dronů na ukrajinském bojišti je obrovská. Využívají je obě strany a Rusko už třeba jejich výrobě přizpůsobuje svou ekonomiku. Veverka a spol. proto nečekají, až vyberou celou cílovou částku – tedy sto milionů korun – a drony Ukrajincům posílají průběžně.
„Vozíme je postupně. Jejich výroba se navíc mění každých 14 dní, plníme požadavky ukrajinských partnerů,“ říká Veverka s tím, že lepší než poslat Ukrajincům deset tisíc totožných dronů, je drony upravovat podle toho, co vojáci zrovna potřebují.
Text pokračuje pod videem.
Kde české drony létají a kolik už jich přesně na Ukrajině je, spolek neuvádí.
„Jsme profesionálové, proto je pro nás zásadní operační bezpečnost nejen naše, ale i našich ukrajinských partnerů. Proto nebudeme průběžně zveřejňovat na sociálních sítích aktuální videa nebo fotky z předávání materiálu partnerům. Naši podporovatelé se k těmto informacím dostanou vždy s určitým časovým zpožděním,“ vysvětluje Veverka.
Právě díky tomu, že se na projektu podílí i čeští vojáci, dokáže spolek „garantovat koncového uživatele“. Drony podle šéfa české armády Řehky poputují ke konkrétním složkám ukrajinských ozbrojených sil.
Sbírka Drony Nemesis tak není jen o dobrém z pomoci napadené zemi, ale má význam také pro českou armádu. Ta, stejně jako při výcviku ukrajinských vojáků, tímto způsobem získává poznatky a know-how z ukrajinského bojiště.