„Společnost je samozřejmě unavená a i podle posledních sociologických výzkumů už by to sami nějakým způsobem chtěli ukončit,“ popisuje Ondřej Soukup v nejnovějším dílu podcastu Na Východ.
Česko spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem na muniční iniciativě, která získává pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii.
V obsluze Boženy školí ukrajinské hasiče členové Team4ukraine, kteří se to naučili u výrobce. „Klíčová je údržba stroje, proto také součástí vybavení je kompletní sada nářadí,“ dodává Martin Ondráček.
Na českou muniční iniciativu podle Fialy dohlíží meziresortní komise. Od začátku je připravena možnost kontroly ze strany dárců, využilo ji například Dánsko, doplnil.
„Jezdit do Ruska se západním pasem je nebezpečné,“ říká rusista a politolog Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Ukrajina se dočkala letounů F-16, jejich počet ale nebude vysoký. Přesto by měly podle experta Davida Stulíka pomoci bránící se zemi vyrovnat ruskou vzdušnou převahu, budou také morální vzpruhou.
Dary zahrnují osm kusů letecké techniky, z toho dva z letošního roku. „Nábojů pro kanóny a kanónové houfnice bylo posláno celkem 94.860 kusů," sdělil mluvčí ministerstva David Polák.
Zina bývala učitelkou ruského jazyka a její penze je v přepočtu něco málo přes dva tisíce korun. Teď má ale radost z návštěvy z Česka a vypráví příhodu z konce války – té druhé, světové.
Stoltenberg podle agentury AFP připravuje před červencovým summitem NATO ve Washingtonu plán na větší roli Aliance při koordinaci dodávek zbraní Kyjevu a při výcviku ukrajinských vojáků.
Lotyšské úřady zabavují auta těm, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Dobrovolníci vozy opraví a taky upraví pro potřeby ukrajinské armády nebo nemocnic. Vše je financováno dárci.
Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise.
„Ruské jednotky mají nyní příležitost k významnému posunu směrem k Časiv Jaru,“ uvádí institut. Jeho dobytím by se jim otevřela cesta k hlavnímu zásobovacímu bodu ukrajinské armády na východní frontě.
Z nového předsedy Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona i z exprezidenta Donalda Trumpa se nakonec vyklubali daleko menší „potížisté“, než jak se dosud prezentovali.
Západní obranný průmysl by se měl přesunout na podobnou válečnou úroveň jako ten ruský. Situace podél frontové linie by se tak mohla stabilizovat, a ruské síly by nedosáhly na velké územní zisky.
„Hmatatelná změna by měla být na bojišti okamžitá. První je samozřejmě i dopad na morálku ukrajinských vojáků,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Jakub Lepš (TOP 09) z Newyorské univerzity v Praze.
Ruské vítězství by mohlo mít zničující důsledky pro budoucnost NATO. Hranice Aliance by se podle institutu posunuly od Černého moře až do středního Polska.
Muniční iniciativu předseda české vlády popsal jako snahu zajistit nákup munice ze třetích zemí, dokud ji nebudou dostatek vyrábět státy na Západě. „Máme know-how, kontakty a zkušenosti,“ řekl Fiala.
Česko domlouvá s Ukrajinou podobu dvoustranné dohody o bezpečnostní spolupráci. „Na Ukrajinu by mohla být přenesena výroba, kterou Ukrajinci technicky zvládnou,“ přibližuje Jiří Hynek.
Německem ohlášená suma je dosud nejvyšší, jakou zatím veřejně oznámil některý ze států zapojených do české iniciativy zaměřené na nákup munice mimo Evropskou unii.
Podle Reuters šéf unijní diplomacie řekl, že výsledek války určí letošní jaro a léto. Mnozí analytici podle něj očekávají, že Rusové v létě podniknou významnou ofenzivu.
„Česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda otevřeně mluví o míru,“ řekl Fico.
Macron by podle senátora Fischera měl více myslet na domácí politiku a vysvětlovat, proč je pomoc Ukrajině důležitá, protože její podpora u veřejnosti upadá.