Jako na střelnici. Nejpodivnější lovci dronů je sundávají z nebe jako za 1. světové války

Nejpodivnější ukrajinští lovci ruských dronů si během pár dnů přidali další dva záznamy ke svému dlouhému seznamu sestřelů, píše na svém webu časopis Forbes. Takzvaní zabijáci dronů ve starém cvičném vrtulovém letounu Jak-52, vyrobeném před půl stoletím v Sovětském svazu, střílí na svou kořist z brokovnice ze zadního sedadla otevřeného kokpitu. Oba stroje od sebe dělí jen pár metrů, jak ukazují videa, která se šíří po internetu.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Střílejí na naše bezpilotní letouny jako na střelnici,“ postěžoval si jeden z ruských blogerů. Další komentátoři přirovnávali záběry k prvním leteckým soubojům za první světové války, píše Forbes.

Války dronů na ukrajinském nebi. Malé stroje ničí už i velké ‚příbuzné‘ a brzy si troufnou i na vrtulníky

Číst článek

V polovině dubna jiná videa zachycovala Jak-52 podle médií patřící leteckému klubu, ale zjevně bojující za ukrajinské letectvo, jak v rychlosti asi 200 kilometrů za hodinu pronásleduje ruský průzkumný dron Orlan nad Chersonskou oblastí na jihovýchodě Ukrajiny. A údajně jej sestřelil.

O šest týdnů později podobné video z ruského dronu zachytilo Jak-52, jak stíhá průzkumný dron Zala. Na záběrech lze vidět, že střelec na zadním sedadle po něčem sahá, patrně po zbrani, píše Forbes.

Časopis dodal, že na snímcích, které se objevily na sociální síti, bylo vidět, že vrtulový letoun má na trupu namalovány symboly sestřelených dronů, přinejmenším šesti orlanů a dvou zal. A podle sobotních záběrů těchto symbolů na letounu ještě přibylo.

Zprvu se spekulovalo, zda Jak-52 není vyzbrojen podvěšenými zbraněmi, jako jsou letecké kanony či rakety. Italský expert David Cenciotti ale upozornil, že jen málo těchto cvičných letounů bylo upraveno, aby byly s to nést výzbroj pověšenou pod křídly. Nebylo tedy překvapivé poznání, že drony sestřeluje střelec ze zadního sedadla kokpitu.

Ruská armáda přesedlala na motocykly. V bojích na Ukrajině používá častěji lehkou techniku

Číst článek

V době, kdy se ukrajinské letectvo snaží uchránit své nejdražší protiletecké rakety pro nasazení proti nejnebezpečnějším cílům v podobě balistických raket, střel s plochou dráhou letu a stíhacím bombardérům svrhávajícím naváděné klouzavé bomby, člověk s brokovnicí na zadním sedadle pomalého cvičného letounu ukazuje, jak se dá docela levně vypořádat s ruskými drony, které doletěly daleko za frontu.

To ale neznamená, že tento způsob stíhání dronů je snadný. Pilot a střelec v Jaku-52 musí být sehraný a trpělivý tým, aby se přiblížili na pár metrů a zasáhli malý dron, napsal Forbes. Odhaduje přitom, že výcvik těchto lovců dronů musel trvat měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme