Pro Židovskou obec Liberec je získání svitku velkou událostí. V modlitebně totiž mají jenom jednu tóru, přitom správně má mít každá židovská komunita minimálně tři.
„Je to historické sídlo naší obce, která kontinuálně existuje od druhé poloviny 19. století doposud. Byl to spolkový dům, kde jsme měli sídlo,“ říká předseda Židovské obce Brno.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
Možná to byl právě zámek v Třešti, který ho inspiroval k jeho kultovnímu románu. Místy, kde spisovatel trávil letní měsíce, prochází druhý díl seriálu Po stopách Franze Kafky.
Ženě je 69 let, žije střídavě v Praze a na Šumavě, kde pomáhá s programem v hartmanické synagoze a za člena Židovské obce ji doporučil i rabín Karol Sidon.
Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety, ale její konec přišel během nacistické okupace Československa. Dnes na ni pamatují v dublinské synagoze, kde mají tóru z Brandýsa.
Portmann se zabývá ve svém výzkumu osudy židovské liberecké obce. „Vzhledem k tomu, že jde o pohraničí, je výzkum do jisté míry náročný. Často je to detektivní práce,“ přibližuje historička.
Současné projevy nenávisti vůči Židům se ale od minulého století liší. Ve většině případů se přesunuly do virtuálního prostředí a přešly na dehonestaci židovského národa.
Svůj zácvik formálně dovršila před dvěma týdny, když dokončila čtyřleté rabínské studium, a nyní jako první česká rabínka působí ve Westminsterské synagoze v Londýně.
„I přes závažnost některých závěrů je opět možné konstatovat, že Česko pro židovskou komunitu představuje bezpečnou zemi,“ prohlásil předseda Federace židovských obcí.
Každý z nalezených předmětů patřil jiné náboženské obci - ani jedna z nich už desítky let neexistuje. Z donačních nápisů ale odborníci ví, kdo nechal textilie zhotovit, a které synagoze je věnoval.
Na převedení synagogy do majetku města se už radnice s Židovskou obcí dohodla. Transakci ale stále oddaluje fakt, že by město muselo do památky investovat desítky milionů.
Ze 45 synagog zbyly v ukrajinském Dnipru pouze tři. Synagoga Zlatá růže v židovském centru Menorah, největším centru tohoto typu na světě, se v těchto dnech stala i centrem pomoci uprchlíkům.
Svitek patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé svetové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech 20. století do Londýna z bývalého Československa.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasil s tím, aby případ skončil jen v přestupkovém řízení, pisatelka výhrůžek se podle něj dopustila trestného činu. Nejvyšší soud ale dovolání odmítl.
Židé měli dům před válkou, za války jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala „transparentně nevýhodné podmínky“.
Pražská Židovská obec dostane zpět rozřezané náhrobky použité na dlažbu centra města. Kameny se našly při rekonstrukci Václavského náměstí. Co příběh vypovídá o antisemitismu za normalizace?
Pokud policie posoudí prodej například hrníčku s Adolfem Hitlerem jako komerční aktivitu a ne propagaci nacismu, nejde o trestný čin. Prokázat by se musel úmysl.
Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety.
Podpis dohody je zásadním průlomem v několik let trvajícím sporu ohledně podoby lokality, která slouží jako park. Proti změnám se v minulosti vyslovila část obyvatel města i bývalé vedení radnice.
Terezínským ghettem prošla za druhé světové války jeho rodina. Během působení jako ředitel terezínského památníku otevřel Munk například Muzeum ghetta a další expozice.
„Antisemitismus v Evropě je stále silnější. V zemích jako je Francie, Holandsko, Itálie, Belgie a Švédsko, tam se to děje bez jakýchkoli debat,“ říká ředitel Židovského muzea v Praze.
New York/Londýn||Filip Harzer|Historie|Původní zpráva
„Bylo to úžasné, protože to bylo největší shromáždění, které se dosud konalo. Lidé cestovali i tisíce mil,“ říká Jeffrey Ohrenstein, ředitel londýnské instituce, která československé svitky spravuje.