Židovské organizace se dohodly s Prostějovem na pietní úpravě bývalého židovského hřbitova
Vedení prostějovské radnice se dohodlo se zástupci židovských organizací na pietní úpravě bývalého židovského hřbitova. Podpis dohody je zásadním průlomem v několik let trvajícím sporu ohledně podoby lokality, která dnes slouží jako park. Proti změnám se v minulosti vyslovila část obyvatel města i bývalé vedení radnice. Spor řešil i mediátor.
„Proběhlo jednání mezi představiteli města Prostějov, Federace židovských obcí, nadace Kolel Damasek Eliezer a spolku Hanácký Jeruzalém,“ uvedla pro Český rozhlas Olomouc krátce po skončení schůzky mluvčí radnice Jana Gáborová.
Jako zásadní průlom. Tak vnímají zástupci židovských organizací dohodu s vedením Prostějova o pietní úpravě bývalého židovského hřbitova. Na čem se obě strany dohodly? Natáčela Barbora Taševská
„Byla představena nová vizualizace pietní úpravy kulturní památky starého židovského hřbitova v dnešní Studentské ulici.“ Podle Gáborové se obě strany shodly na tom, že s přípravou začnou už v příštím roce.
„Domluvili jsme se na tom, že se město stane hlavním investorem a vedoucím projektu s tím, že nadace Kolel Damasek Eliezer tento projekt ve vybraných kapitolách finančně podpoří,“ doplnil Tomáš Jelínek z americké židovské nadace.
Dohodu považuje za zásadní průlom v dosavadním jednání. Na schůzce nadace představila také možnou budoucí podobu pietního místa.
Historická zeď, nebo betonový obrubník? Spory kolem zničeného židovského hřbitova v Prostějově nekončí
Číst článek
„Náš návrh nevytváří bariéry, snaží se vymezit plochu hřbitova, která se později v 70. letech dostala do těsného předpolí vedle ležící školy, a to co nejjemnějším způsobem. Celý obvod hřbitova je označen cca 70 centimetrů vysokým střiženým živým plotem,“ popisuje pražský architekt Richard Sidej s tím, že dominantou návrhu jsou dvoukřídlé dveře umístěné v prostoru.
Konkrétní kroky při pietní úpravě v budoucnu projedná městské zastupitelstvo.
„Dále se strany dohodly, že se budou společně snažit, aby byl celý projekt mezinárodně vnímán jako příklad dobré praxe při nápravě křivd z období holokaustu a aby celkově podpořil dobré jméno města Prostějova v rámci České republiky,“ dodala za město Jana Gáborová.